Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży działający przy parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych
i Dyrekcja Zespołu Szkól w Więcławicach zapraszają na pokaz filmu "Skarga" oraz spotkanie z reżyserem Jarosławem Mańką. Tym samym chcielibyśmy zainaugurować działalność Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego.
Kiedy? 30.05.2015 godz.19.30 Gdzie? sala nr 24 w budynku ZS w Więcławicach.
Zapraszamy.
Nasza szkoła jako jedna ze stu szkół w kraju wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „ NIE DLA NISKIEJ EMISJI – czyli, czy wiesz czym oddychasz?” Celem głównym tego projektu było uświadomienie społeczeństwu zagrożenia związanego z niską emisją, jej przyczyn i możliwości przeciwdziałania. Celem było także rozpoznawanie źródeł niskiej emisji, przedstawienie skutków ekologicznych i zdrowotnych utrzymywania się nadmiernego poziomu zanieczyszczeń powietrza, walka ze spalaniem śmieci, stosowanie zabiegów oszczędzających ciepło, wprowadzanie odnawialnych źródeł energii.
W projekcie wykorzystano model kaskady edukacyjnej nauczyciel-uczeń-rodzina-społeczność lokalna.
Co rozumiemy pod pojęciem niskiej emisji?
Niska emisja – emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł emisji (emiterów) znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Wyróżnia się emisję komunikacyjną, emisję wynikającą z produkcji ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz emisję przemysłową.
Realizacji zadań podjęli się uczniowie klasy szóstej- członkowie koła ekologiczno-przyrodniczego. Rozpoczęto je od przeprowadzenia lekcji wg scenariusza przygotowanego przez organizatora. Sprawozdanie z tej lekcji skutkowało otrzymaniem 20 punktów.
Następnym zadaniem było przeprowadzenie w listopadzie i w marcu łącznie 140 ankiet wśród mieszkańców naszego rejonu, dotyczących problemów wynikających z niskiej emisji. Ankiety zostały opracowane i wyniki przesłane do organizatora projektu. Za każdą przeprowadzoną ankietę otrzymywało się 5pkt, a za opracowanie ich i opublikowanie na stronie organizatora otrzymaliśmy dodatkowo 250 punktów.
Została także przeprowadzona ankieta w Urzędzie Gminy Michałowice i jej wyniki zostały także przesłane do organizatora projektu. Za wykonanie tego zadania otrzymaliśmy kolejnych 100 punktów. W realizację projektu zaangażowani byli także nauczyciele, którzy odbyli szkolenie e-learningowe. Udział w tym szkoleniu nauczycieli to dodatkowe 150 punktów w konkursie.
Działania te dały nam miejsce w pierwszej trzydziestce szkół biorących udział w projekcie, a miejsca te premiowane były pierwszą nagrodą o wartości 1200 zł.
Otrzymaliśmy urządzenie wielofunkcyjne, czyli drukarkę, skaner i kserokopiarkę kolorową marki Samsung oraz klucze do rozpoznawania roślin i zwierząt, które będą bardzo przydatne w prowadzeniu zajęć terenowych z biologii i przyrody. Nagrody te będzie można obejrzeć podczas Święta Szkoły w dniu 7 czerwca 2015roku.
W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom i Mieszkańcom, którzy poświęcili swój czas na wypełnienie ankiety, która składała się z bardzo wielu pytań, często trudnych i wymagających dużego zaangażowania.
Bardzo dziękuję także p. Katarzynie Kasperek z Urzędu Gminy Michałowice, która wraz z innymi pracownikami wypełnili ankietę i dzięki temu uzyskaliśmy kolejne cenne punkty.
Tematyka związana z niską emisją spotkała się z dużym zainteresowaniem członków koła, więc rozszerzyliśmy zajęcia i metodą projektu przygotowaliśmy materiały na spotkanie z Rodzicami.
Uczniowie przedstawili je w formie plakatów, na których pokazano źródła zanieczyszczeń odpowiedzialnych za niską emisję, najważniejsze i jednocześnie najgroźniejsze związki chemiczne powstające w wyniku spalania węgla, paliw samochodowych, śmieci, wypalania trawy, czy grillowania. Przedstawiono także szkodliwość tych związków dla zdrowia ludzi i naturalnego środowiska.
Po wystawie oprowadzały uczennice klasy szóstej- członkowie koła. Rozdawały również ulotki informujące o problemach wynikających z niskiej emisji ( ulotki te otrzymaliśmy od organizatora projektu), do których dołączyliśmy dodatkowe informacje dotyczące odpowiedzialności za spalanie niedozwolonych prawem substancji, obowiązki właściciela nieruchomości związane ze środowiskiem w zakresie gospodarki odpadami i poradnik dla interweniującego w związku z nieprawidłowym spalaniem lub nietypową, szkodliwą emisją zanieczyszczeń powietrza.
Efekty pracy uczniów można stale oglądać na szkolnym korytarzu. Zapraszamy także na Święto Szkoły 7czerwca 2015 roku do Sali nr 25, w której zaprezentujemy jeszcze raz wyniki naszego projektu „Nie dla niskiej emisji- czyli, czy wiesz czym oddychasz?”
W sali tej będzie można się przekonać, że powietrze, którego na co dzień nie widzimy, nie czujemy i zapominamy o jego istnieniu jest wszędzie. A jak to zrobimy? Przyjdźcie i sprawdźcie.
Serdecznie zapraszam.
Opiekun koła ekologiczno-przyrodniczego i koordynator projektu „Nie dla niskiej emisji”
Grażyna Juszczak-Motyka
„Zdumiewający to fakt, że 96 % wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu zostało odkryte w trakcie ostatniego dwudziestolecia”
Tony Buzan
Dnia 19 maja 2015 r. grupa dziesięciu uczniów klasy piątej pod opieką p. B. Dziarkowskiej udało się do Centrum Kongresowego w Krakowie na seminarium z prof. Tony Buzanem, na które przybyło ponad 2000 uczestników. Świat w którym żyjemy zalewają informacje, które trudno zapamiętać, dlatego, aby pomóc rozwiązać te problemy organizowane są wydarzenia mające na celu uświadomienie jak ważny jest sposób uczenia się, by był on efektywny i dostarczał przyjemności.
Tony Buzan to światowej sławy intelektualista, autorytet technik uczenia się, redaktor International Journal of MENSA, autor 140 książek, twórca metody Mind Mapping (Mapowania Myśli) – szczególnego rodzaju notowania i uczenia się, która zwiększa efektywność pracy i zapamiętywania oraz pobudza kreatywność, dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Podczas seminarium każdy uczestnik wykonał swoją Mapę Myśli.
Opr. Barbara Dziarkowska
W dniach od 15 maja do 24 maja 2015 roku uczniowie klas II b i VI pod czułym okiem wychowawców I.Grymek, J.Sobota, M.Łabuda przebywali na Zielonej Szkole w Ośrodku Wypoczynkowym „Gacek” w Ustroniu Morskim.
Program pobytu był bardzo bogaty. Uczestnicy dokładnie poznali Ustronie Morskie i okolice. Zwiedzili Kołobrzeg a w nim port, latarnię morską, Muzeum Oręża Polskiego, Miar i Wag i Minerałów oraz Bazylikę Konkatedralną. Płynęli statkiem po Morzu Bałtyckim i spacerowali po molo. W Reducie Solnej brali udział w pirackiej przygodzie. Kolejną atrakcją była wycieczka do ogrodów tematycznych „Hortulus” z labiryntem i wieżą widokową w Dobrzycy.
Niewątpliwą atrakcją była całodniowa wycieczka do Świnoujścia, gdzie dzieci miały okazję przeprawić się promem z Wyspy Wolin na Wyspę Uznam. Po drodze zobaczyły Międzyzdroje ( Aleja Gwiazd, molo), Trzęsacz (ruiny kościoła „zabieranego” przez morze) a także wspinały się na najwyższy klif na Górze Gosań. Były także w Wolińskim Parku Narodowym. Miłym przeżyciem był przejazd kolejką do Gąsek i zwiedzanie tamtejszej latarni morskiej. Walory klimatyczne wybrzeża oraz piękna pogoda pozwoliła uczniom na aktywny wypoczynek połączony z nauką i zabawą.
Dzięki hojności i szczodrości lokalnych sponsorów DYNA TRANS, STEFAN zostały pokonane bariery finansowe i spełnione marzenia niektórych uczniów, za co serdecznie dziękujemy!
Irena Grymek, Jolanta Sobota
Dyrektor i Nauczyciele Zespołu Szkół w Więcławicach Starych mają zaszczyt zaprosić uczniów klas pierwszych oraz wychowawców realizujących program ,,Mały Mistrz” na imprezę sportową
,,I MISTRZOSTWA MAŁYCH MISTRZÓW”
Sportowe zmagania odbędą się 23 czerwca 2015r.
w Zespole Szkól w Więcławicach Starych i trwać będą od godziny 9.00 do 13.00.
Prosimy o zgłaszanie udziału drużyn klas pierwszych do 8 czerwca 2015 r.
Tel. 12 388 50 56 lub 784 054 501
W załączniku przesyłamy Państwu harmonogram przebiegu mistrzostw.
Organizatorzy
mgr Elżbieta Machnik
mgr Agata Mozdyniewicz
mgr Leszek Majewski
20 maja 2015r. z Z.S. w Więcławicach St. odbyła się VI Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. W imprezie uczestniczyły: drużyna z przedszkola „Kubusiowa Dolina” ze Zdzięsławic i drużyny z oddziałów przedszkolnych z Michałowic i Więcławic.
Maluchy rywalizowały w 8 konkurencjach sportowych, podczas których wykazały się dużą sprawnością fizyczną, siłą woli i wytrwałością. Najlepszym zespołem okazała się drużyna z oddziału przedszkolnego w Więcławicach w składzie: Julka Bednarczyk, Naimi Chguig-Koziński, Kacper Dąbkowski, Krystian Koziński, Bartek Szewczyk i Bartek Szyba. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, puchary, dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów: Edytę i Stanisława Bednarczyk z Masłomiącej, Grzegorza Zasadę z Michałowic i firmę Euro-Trade z Krakowa.
Podczas imprezy połączono rywalizację sportową z dobrą zabawą a wszyscy uczestnicy i kibice zabrali ze sobą w sercach same pozytywne emocje i przeżycia.
Organizatorzy
19 maja 2015 r. uczniowie klasy I i II gimnazjum byli na wycieczce – lekcji w terenie z geografii w Ojcowskim Parku Narodowym i okolicach. Celem zajęć w terenie było poznanie przez uczniów - osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej oraz osobliwości kultury materialnej Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Uczniowie także mieli okazję poznać budowę geologiczną i rzeźbę terenu południowo – zachodniej części Wyżyny Miechowskiej oraz Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej w tym niezwykłą rzeźbę krasową Doliny Prądnika i bogactwo podziemnych form krasowych w Jaskini Łokietka.
Trasa naszej wycieczki – lekcji w terenie przebiegała przez: Więcławice Stare – Michałowice - Zielonki – Szyce – Wielką Wieś – Biały Kościół – Czajowice – Ojcowski Park Narodowy: Jaskinię Łokietka, Wąwóz Ciasne Skałki, Bramę Krakowską, Dolinę Prądnika, Ojców, Górę Zamkową, Grodzisko – Skałę – Iwanowice – Wilczkowice – Michałowice – Więcławice Stare. Uczniowie poprzez taką formę zajęć zdobyli wiele nowych wiadomości, wykonali szereg ciekawych fotografii i obserwacji terenowych.
Nauczyciel geografii: Elżbieta Lotko
Wychowawcy klas: Anna Słowikowska i Grażyna Juszczak Motyka
18 maja 2015 roku uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w Krakowie w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Straży Pożarnej nr 2 na ul. Rzemieślniczej. Dzieci mogły zobaczyć jakim sprzętem technicznym dysponuje jednostka, wsiąść do auta strażackiego, uczestniczyć aktywnie w ćwiczeniach sprawnościowych prowadzonych przez strażaków z gaszeniem pożaru. Z zaciekawieniem słuchały opowieści strażaków o zagrożeniach i sposobach ich unikania.
Uczniowie skorzystali z rad strażaków w tzw. ,,Bezpiecznym domku” czyli budynku z prawdziwą kuchnią, pokojem i łazienką. Był to program praktycznych zajęć z zagrożeń, które mogą wystąpić w każdym domu czy mieszkaniu. Dużą atrakcją było zakładanie strażackich ubrań i hełmów oraz ewakuacja z zadymionych pomieszczeń. Dzieci mogły też zadzwonić do dyspozytora na terenie jednostki i zgłosić pożar.
Ta wycieczka została zorganizowana dzięki panu Maciejowi Podymkiewiczowi – naczelnikowi OSP Więcławice. Serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie. Dodatkową atrakcją dnia dzisiejszego była wizyta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Wychowawcy klas: Elżbieta Machnik i Agata Mozdyniewicz
16 kwietnia 2015roku uczniowie z klas O-III mieli okazję zaprezentować swoje możliwości aktorskie na Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych. Tematyką tegorocznego przeglądu była Ekologia.
Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci we współczesnym świecie.
Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka.
Dziecko występuje tu jako uczestnik spektaklu. Odbiera go w towarzystwie innych, jest członkiem pewnej wspólny, identyfikuje się z nią, a przeżycia w grupie są szczególnie mocne. Działa na niego swoista magia, czuje, że wokół niego dzieje się coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.
Jury przyznało wyróżnienia :
klasie II b za Ciekawą prezentacje „Mody ekologicznej”,
klasie II a za przedstawienie „ Ekologiczne Dziady”,
klasie I b za dynamiczne wykonanie piosenki,
Julia Baran z klasy Ia za piękną dykcję,
Zuzi Naporze z klasy Ob za kreację aktorską,
Klasie Oa za ogólne wrażenie artystyczne.
Klasie III za List – Apel zwierząt do ludzi.
Wszyscy młodzi aktorzy wraz z wychowawcami i rodzicami wykazali się niezwykłą pomysłowością zarówno w przydziale ról jak i oryginalnościom strojów.
Każda z klas otrzymała nagrody, które można było zakupić dzięki przychylności CKiP w Michałowicach.
Serdecznie gratulujemy młodym aktorom wspaniałych występów i zapraszamy na przegląd już za rok!
Organizator: Barbara Wysocka
W dniu 29 kwietnia 2015 roku uczniowie klas I –III szkoły podstawowej zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi ekologii i przyrody.
Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi.
W konkursie brało udział 14 uczniów z klasy III, IIa i IIb SP.
Wyróżnienie zdobyli:
6 miejsce – Damian Patecki
7 miejsce – Wiktor Juszczyk
8 miejsce – Dawid Bukowski
Dyplom uznania otrzymali:
Maria Deka - miejsce 11
Wojciech Wyrwa - miejsce 13
Tomasz Poradzisz - miejsce 14
Igor Korolczuk - miejsce 15
Karolina Machnik - miejsce 15
Julia Machnik - miejsce 15
Kinga Warchoł - miejsce 15
Piotr Janas - miejsce 19
Klaudia Kulesza - miejsce 19
Jakub Nogieć - miejsce 19
Dagmara Cupiał - miejsce 19
Gratulujemy zwycięzcom!
Koordynator – Barbara Wysocka
Dyrekcja Zespołu Szkół informuje, że czwartek 14.05.2015 r. odbędzie się zebranie z Rodzicami wg następującego harmonogramu:
- 16.00 – 17.00 – spotkania z Wychowawcami w klasach I – III Szkoły Podstawowej
- od 17.00 spotkania z Wychowawcami w klasach 0 a, 0 b i IV – VI Szkoły Podstawowej oraz klas I – III Gimnazjum.
30 kwietnia 2015 roku odbyła się akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IIb przygotowali montaż słowno - muzyczny pod kierunkiem swojej wychowawczyni p.Ireny Grymek. Najmłodsi aktorzy swoją grą aktorską dali dowód, że potrafią z szacunkiem i zaangażowaniem uczcić tak ważne święto narodowe.
W trosce o środowisko naturalne EDI ogłasza konkurs ekologiczno-przyrodniczy przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi.
Konkurs ekologiczno-przyrodniczy zostanie przeprowadzony w naszej szkole w dniu 29.04.2015 r.
Przygotowane testy dla edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III), będą się składać z 26 pytań z podanymi do każdego pytania czterema odpowiedziami. Wśród odpowiedzi tylko jedna będzie prawidłowa. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie uczestnik otrzymuje 1 punkt. Natomiast za błędną odpowiedź na pytanie -1 punkt. Nieudzielenie odpowiedzi na dane pytanie sprawia, że zawodnik otrzymuje 0 punktów.
Uczeń, który wyraża chęć przystąpienia do konkursu, wpłaca na Komitet Rodzicielski wpisowe w wysokości 9 zł.
Dodatkowo każdy uczeń, który jest uczestnikiem pisemnego konkursu ekologiczno-przyrodniczego, ma prawo wziąć udział w bezpłatnym konkursie plastycznym. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu rysunku, który przedstawiać będzie dowolne zagadnienie związane z ekologią. Prace należy przygotować na kartce z bloku o formacie A4 wybierając dowolną technikę wykonania i wysłać je do dnia 5 maja 2015 r.
Koordynator: B. Wysocka
Szanowni Rodzice 5, 6 i 7-latków!
Serdecznie zapraszamy rodziców i dzieci na dni otwarte Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych w piątek 17 kwietnia 2015 roku od godziny 9.00 do 11.30.
W programie m.in. Przegląd teatrzyków klas 0- III.
W przerwie Przeglądu, w godz.10.00- 10.45, zapoznamy Państwa z ofertą dydaktyczną i wychowawczą naszej szkoły. Pokażemy Państwu, w jakich warunkach uczą się nasi uczniowie. W tym dniu będziecie mogli Państwo:
zapoznać się z osiągnięciami szkoły, formami zajęć pozalekcyjnych,
porozmawiać z nauczycielami, pedagogiem, logopedą,
obejrzeć wystawy prac naszych uczniów
Jesteśmy przekonani, że kolorowe klasy i pogodna atmosfera spowodują, że nowi uczniowie z radością zacznie naukę w naszej szkole. Więcej informacji na stronie szkoły:WWW.zswieclawice.edupage.pl
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Szkól w Więcławicach Starych.
Rodzice zainteresowani zapisem dziecka do świetlicy na nowy rok szkolny 2015/2016 proszeni są o pobranie „Kart zapisu” i zwrot wypełnionych dokumentów do nauczycieli świetlicowych do 15 kwietnia 2015 r. Sprawa pilna!!!
Nasza szkoła została zgłoszona do programu edukacyjnego ,,Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”. Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.
Program trwa od września 2014 do czerwca 2015 r. Patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Organizatorami są spółka TAURON Dystrybucja i Fundacja TAURON.
Dzieci klas I-III obejrzały dostępny na stronie internetowej projektu film ,,Włącz ostrożność”, uczyły się jak umiejętnie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z prądem. W trakcie zajęć lekcyjnych poznawały co to jest prąd, jak powstaje i dociera do domów, jakie urządzenia działają na prąd i jak z nich bezpiecznie korzystać. Wykonały również plakaty na temat właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych.
28 kwietnia 2015 roku w naszej szkole w klasach I-VI odbędą się zajęcia przeprowadzone przez przedstawiciela Taurona poświęcone bezpieczeństwu elektrycznemu.
Koordynatorem projektu jest Elżbieta Machnik
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego dni 2,3,7 kwietnia są wolne od zajęć dydaktycznych z powodu przerwy świątecznej. Zajęcia rozpoczynają się w środę zgodnie z harmonogramem.
Organizacja dnia 1 kwietnia - sprawdzian szóstoklasisty
Uczniowie klasy szóstej przychodzą na godz. 8.30.
W szkole będą prowadzone tylko zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w godz. od 7.00 do 17.00.
Współpraca szkół w Europie w ramach programu eTwinning
Dnia 12 marca 2015 r. Zespół Szkół w Więcławicach Starych podjął współpracę edukacyjną z jedną ze szkół europejskich - Agrupamento de Escolas de Amareleja z Portugalii w ramach programu eTwinning, za pośrednictwem mediów elektronicznych. Szkoły wykonają projekt edukacyjny z geografii w języku angielskim na temat: „From Portugal to Poland – by the differences of the natural environment and culture” – „Z Portugalii do Polski poprzez różnice środowiska przyrodniczego i kultury”.
Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wykorzystają technologie informacyjno-komunikacyjne we współpracy ponad granicami, przedstawią walory środowiska przyrodniczego naszego regionu (budowę geologiczną, rzeźbę terenu, wody, klimat), walory kultury materialnej regionu i najbliższego miasta Krakowa, ciekawostki i ogólne informacje dotyczące Polski, życie mieszkańców oraz nasze działania na terenie szkoły. Dzięki tej współpracy będzie możliwa wymiana informacji o krajach, kulturach i środowisku przyrodniczym oraz wymiana informacji i materiałów do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki oraz otwiera na Europę.
Założycielami projektu w szkołach partnerskich są nauczyciele geografii:
p. Elżbieta Lotko – Zespół Szkół w Więcławicach Starych, Polska oraz p. João Basto – Agrupamento de Escolas de Amareleja, Portugalia. Założyciele projektu i partnerzy eTwinning będą czuwać nad całością oraz stroną merytoryczną projektu.
Do współpracy przy projekcie eTwinning zaproszono także dwóch innych partnerów z naszej szkoły – nauczycieli języka angielskiego p. Ewelinę Janas oraz p. Ewę Gołąb. Partnerzy eTwinning będą czuwać nad projektem od strony merytorycznej, ale przede wszystkim od strony językowej, gdyż projekt będzie opracowany w języku angielskim.
Przy projekcie będą współpracować uczniowie w wieku 12-16 lat z obu szkół, a z naszej szkoły będą to uczniowie klas: I, IIIA i IIIB.
Opracowała: Elżbieta Lotko
Tutaj znajdziesz więcej informacji