VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
dla uczniów szkoły podstawowej
„ Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”
Honorowy Patronat: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Cele konkursu:
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych:
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A- 3, techniką dowolną na temat zapobiegania wypadkom dzieci związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych.
Prace powinny być wykonane starannie, samodzielnie, z materiałów trwałych, opatrzone na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.
Do pracy konkursowej obowiązkowo musi być dołączony formularz zgłoszeniowy do pobrania ze strony KRUS.
Prace zgłasza szkoła, do której uczęszczają dzieci. Termin składania prac z formularzem z klas 0 – III ( u wychowawców) i klas IV – VI ( u p. Justyny Tarnawskiej) do dnia 31 marca 2017.
Czekają atrakcyjne nagrody
Szkolny koordynator Konkursu – p. Justyna Tarnawska
Więcej informacji na stronie www.krus.gov.pl
22 lutego uczniowie koła naukowego „Być jak Ignacy” uczestniczyli w zajęciach poprowadzonych przez panie Marzenę Durbacz i Elżbietę Bednarczyk w Bibliotece Publicznej w Więcławicach Starych.
Temat: „Od łuczywa do żarówki energooszczędnej” miał przybliżyć uczniom postęp w dziedzinie wynalazków nowych źródeł światła. Celem zajęć było również wskazać uczniom odpowiednie strategie wyszukiwania informacji potrzebnych do opracowania tematu oraz uświadomić, że zdobywanie i wykorzystanie informacji to działania, do których warto się odpowiednio przygotować.
Uczniowie pracowali bardzo aktywnie. Przygotowali kalendarium najwybitniejszych wynalazków od prehistorii do czasów współczesnych. Poszukiwali informacji w encyklopediach, poradnikach technicznych, opracowaniach naukowych, czasopismach.
Panie prowadzące zajęcia zgromadziły również różne źródła światła. Dzięki temu uczniowie mogli porównać jak świecą różne żarówki, ile wydzielają ciepła itp. Omówiły również zasady działania oraz zastosowania różnych źródeł światła.
To były bardzo ciekawe zajęcia. Pani E. Bednarczyk i M. Durbacz serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie zajęć.
Szanowni Państwo,
akcja ewakuacji szkoły zakończyła się. Odopwiednie służby zakończyły już działania. Zagrożenie zostało zneutralizowane. Uczniowie bezpiecznie wracają do sal lekcyjnych w celu kontynuacji zajęć według planu lekcji.
SZKOŁA JEST BEZPIECZNA
7 lutego, w drugim tygodniu ferii, grupa dzieci z naszej szkoły odwiedziła Filharmonię Krakowską. Młodzi melomani obejrzeli program poetycko-baletowy Od słowa do tańca
i uczestniczyli w warsztatach tanecznych. Spektakl przygotowany został przez Balet Dworski Cracovia Danza, a powstał z inspiracji książką Izabelli Klebańskiej Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami. Książka ta wierszem opisuje poszczególne tańce. Spektakl oparty na tej poezji zmienił piękne strofy i ilustracje w taniec, wprowadził ruch, muzykę i niezwykłe kostiumy.
Przedstawienie i udział w warsztatach to dobry pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego. Polecamy!!!
U. Stanisz J. Kociarz
Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Tu można również ciekawie i miło spędzić czas.
19 stycznia 2017 roku uczniowie klasy III a zostali zaproszeni przez panie Elżbietę Bednarczyk i Marzenę Durbacz, by właśnie w bibliotece wykonać piękne laurki dla babci i dziadka. Atmosfera tego miejsca sprzyjała twórczej pracy. Powstały piękne laurki, do których dzieci dołączyły życzenia.
Elżbieta Machnik
Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach plastyczno – technicznych w Strażnicy Kultury. Dzieci pod czujnym okiem pań Agnieszki Fronc i Elżbiety Hinc wykonywały z filcu przepiękne upominki dla babć i dziadków. Powstały piękne broszki i muszki, które dzieci ozdabiały cekinami, koralikami i wstążeczkami. Wykonane upominki na pewno będą pięknym podarunkiem dla dziadków z okazji ich święta.
Pragniemy gorąco podziękować pani Katarzynie Kmicie za zorganizowanie zajęć i liczymy na dalszą współpracę.
Elżbieta Machnik
Babcia i Dzidek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego tradycją naszej szkoły stały się uroczyste spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka.
20 stycznia sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi zaproszonymi seniorami. Na wstępie pani dyrektor Monika Wołek przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami życząc im wielu lat w zdrowiu i pogodzie ducha. Dzieci z najmłodszych klas przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem i muzyką. Nie zabrakło uroczystego "sto lat" i pięknego walczyka z babcią i dziadkiem. Dzieci obdarowały przybyłych gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości.
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.
20 stycznia 2017 roku po raz kolejny w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Po mszy świętej, uczniowie klas drugich i trzecich zaprosili Drogich Gości na wspaniały program artystyczny, pyszne domowe ciasto i herbatę. Były piosenki, wiersze i tańce. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci.
Życzenia złożyła pani B. Dziarkowska życząc wszystkim przybyłym zdrowia, pociechy z wnuków i pogody ducha. Nie brakowało oklasków i wzruszeń. W niejednych oczach widać było radość, szczęście i dumę z wnucząt. Gorące słowa podziękowania należą się Rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali nieocenioną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Miłą niespodzianką dla zaproszonych Gości był występ grupy kolędniczej ,,Herody”, którą tworzą uczniowie naszej szkoły. Pięknie dla Babć i Dziadków zaśpiewał Damian Kłusek.
Mamy nadzieję, że Nasi Drodzy Goście miło spędzili czas i na długo ten dzień zapadnie w ich pamięci.
Wychowawcy klas drugich i trzecich
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2016/2017 dnia 19.01.2017 r. tj. czwartek odbędzie się zebranie z Rodzicami wg następującego harmonogramu:
1.Godz. 16.30 – spotkania w klasach 0 a, 0 b oraz IV – VI Szkoły Podstawowej
2. Godz.17.15 – spotkanie z Dyrektorem w sali gimnastycznej
3. Godz. 17.30 – spotkania w klasach 1-3 szkoły podstawowej i I-III gimnazjum
Jednocześnie informujemy, że o godz.16.30 do godz.17.15 w sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie, Fundacji Wspomagającej Wychowanie „Archezja”, na które serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów z Gimnazjum. Celem spotkania będzie przedstawienie zasad zintegrowanej profilaktyki wg metody CUDER. Przeprowadzone zostaną także ankiety ewaluacyjne połączone z badaniem poziomu zagrożeń i potencjału w szkole.
,, Ten nieprawdopodobnie piękny i radosny dzień czyni nas lepszymi dla siebie i dla innych. Zrób wszystko, abyś przeżył go najwspanialej pokazując innym, że idea wolontariatu pomaga lepiej żyć” .
Te słowa zapisane na identyfikatorach wolontariuszy towarzyszyły naszym uczniom podczas 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Już osiemnasty raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych zbierali pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 15 stycznia 2017 roku odbył się 25 finał WOŚP. Wolontariusze zbierali pieniądze do puszek wokół kościoła. I znowu jak co roku, od 18 lat, nasi darczyńcy nie zawiedli. Zebraliśmy kwotę 6. 849,68 zł i 3 euro. Zebrana kwota pomoże w ratowaniu życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych i w zapewnieniu godnej opieki medycznej seniorom. Pieniądze zostały przekazane do sztabu w Nowohuckim Centrum Kultury, z którym współpracujemy.
Pragniemy podziękować naszym sponsorom: pani Stefanii Komenda, panu Władysławowi Piwowarczykowi i panu Januszowi Machnikowi sklep ,,OD i DO” Pielgrzymowice. Dzięki nim wolontariusze mogli zjeść posiłek i napić się ciepłej herbaty. Od początku wspierają nas Księża naszej Parafii Więcławice z ks. Proboszczem Ryszardem Honkiszem na czele. Dziękujemy również pani Dyrektor Monice Wołek za pomoc.
A oto nasi wolontariusze: Oliwia Zębala , Janusz Dyląg, Wojciech Wyrwa, Karolina Machnik, Zosia Masternak, Joanna Wyrwie, Wiktoria Krawczyk, Zuzanna Wysocka, Małgorzata Dyląg, Michał Machnik, Justyna Szewczyk, Bartosz Szewczyk, Zuzanna Dyrkacz, Anna Grymek i Krzysztof Masternak.
Organizatorkami akcji są Elżbieta Machnik, Barbara Wysocka, Irena Grymek – nauczycielki SP Więcławice Stare
W dniach 9 I– 14 I 2017 roku 60 uczniów przebywało na białej szkole w Porębie Wielkiej. Dzieci uczyły się jazdy na nartach a umiejący doskonalili technikę jazdy.
Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które wyposażono dla bezpieczeństwa w kamizelki. W początkowym okresie instruktorzy skupili swoją pracę na oswojeniu dzieci ze sprzętem narciarskim oraz zapoznali je z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na stoku narciarskim i podczas korzystania z wyciągów. Zajęcia z jazdy na nartach odbywały się na stoku w Spytkowicach.
Z każdym dniem dzieci nabywały nowych umiejętności oraz pewności siebie. Bardzo dobrym sprzymierzeńcem realizacji celów białej szkoły była doskonała pogoda, zdyscyplinowani podopieczni oraz fachowość kadry instruktorskiej. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i intensywne. Popołudnia były również ciekawe dla dzieci. Odbywały się zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, były spacery po okolicy, rozrywka w postaci karaoke, dyskoteki.
W trakcie pobytu na białej szkole dzieci mogły pojeździć na łyżwach na lodowisku przygotowanym przy ośrodku w Porębie Wielkiej. Organizatorzy wyjazdu wiedzą, że taka forma zagospodarowania czasu wyrabia w dzieciach nawyk aktywności fizycznej. Był to już kolejny wyjazd naszych uczniów na białą szkołę. Wielu uczestników już nie może doczekać się BIAŁEJ SZKOŁY w przyszłym roku.
L. Majewski, M. Łabuda E. Machnik, J. Tarnawska
ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO:
21 grudnia 2016 roku odbyła się w naszej szkole klasowa wigilia. Wystąpili uczniowie klas trzecich prezentując na scenie Jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze, aniołowie i dzieci. Nie zabrakło gromady kolędników, którzy z wesołą piosenką i tańcem życzyli zaproszonym Gościom pogodnego, sytego, wesołego i zgodnego Nowego Roku.
Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój a swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.
Później były życzenia i opłatek oraz pyszny, przygotowany przez Mamy, barszcz z uszkami i domowe ciasta. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Monika Wołek złożyła wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.
Rodzicom dzieci gorąco dziękujemy za trud, który zaowocował radosnym przeżyciem Jasełek.
Jasełka w wykonaniu uczniów klas trzecich można było również obejrzeć w naszym kościele parafialnym w Więcławicach Starych 8 stycznia 2017 roku.
E. Machnik, A. Mozdyniewicz
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka wprowadzające w świąteczny nastrój. W tym roku taki zaszczyt przypadł dzieciom najmłodszym. Do dzieciątka pośpieszyły z darami postacie z bajek- Czerwony Kapturek, Sierotka Marysia, Smerf, Kopciuszek, Pinokio, Dziewczynka z zapałkami. Nie zabrakło też elementów regionalnych w postaci pary krakowskiej. Najmłodsi wykazali się nie lada kunsztem aktorskim i wokalnym dostarczając licznie zebranej publiczności wielu wzruszeń.
Jasełkowy występ przedszkolaków będzie można również podziwiać w Kościele Parafialnym w Więcławicach Starych w święto Trzech Króli.
16 grudnia 2016 r. naszej szkole odbył Konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.”
Przeznaczony był dla uczniów klas 0-IV.
Celem konkursu było rozwijanie w dzieciach pasji i kreatywności oraz wprowadzenie wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wykonywały samodzielnie kartki świąteczne, z których w trakcie obrad komisji konkursowej w składzie
p. dyr.B.Dziarkowska, p.J.Kociarz oraz p.M.Żmigrodzka-Kaleta wyłoniono laureatów w trzech kategoriach wiekowych:
Klasy 0-I
I miejsce- Piotr Mzur kl.0 b
Wyróżnienia Karol Styczeń, Aleksander Góra, Antoni Cholewa
Klasy II
I miejsce- Izabela Janas kl.II b
II miejsce- Jakub Nowak kl.II b
III miejsce- Julia Kazek kl.II b
Wyróżnienia: Emilia Dyna, Juliusz Sadowski
Klasy III-IV
I miejsce- Małgosia Styczeń kl.III a
II miejsce: Katarzyna podsiadło, Klaudia Podsiadło kl.IV
III miejsce- Milena Sokół kl.IIIb
Wyróżnienie: Jakub Mędrala
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wkład i zaangażowanie w wykonanie pięknych kartek świątecznych, które można było podziwiać na wystawie szkolnej w dniach 6-22.12.2016r.
WSZYSTKIE KARTKI zostaną w okresie świątecznym przekazane dzieciom, które spędzają święta w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.
Organizatorzy: Jolanta Styczeń, Justyna Tarnawska, Monika Żmigrodzka- Kaleta
„Oto dziś narodziła się miłość.”
Choć nie było mnie w Betlejem tamtej nocy
i z Józefem nie pukałam w twoje drzwi
jednak dzisiaj kiedy patrzę w twoje oczy
jest tam żłóbek Boże Dziecię no i my…
Oto dziś narodziła się Miłość
w nędznej szopie narodził się Pan.
Oto dziś narodziła się Miłość
chodźmy razem podążajmy tam!
16 grudnia 2016 r. uczniowie klasy II b wprowadzili swoje Rodziny w magiczny czas Bożego Narodzenia. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, których przyjęła babcia w swojej nędznej szopie.
Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców ,aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji.
JASEŁKA w wykonaniu DZIECI przyniosły wiele emocji zarówno widzom jak i jego Młodym Odtwórcom.
Głębokie zaangażowanie Małych Aktorów, uwidoczniło się szczególnie w sposobie odtwarzania betlejemskich scen – dziecięca gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.
Dziękuję wszystkim dzieciom za wspaniały występ na prawdziwej scenie. Rodzicom dzieci gorąco dziękuję za trud, który zaowocował radosnym przeżyciem Jasełek.
„Tak się kończą Jasełka,
A teraz życzenia: zdrowia dobrego, dostatku,
życia długiego w dodatku.
Sławy, potęgi, swobody.
I w niebie wiecznej nagrody.”
Wychowawczyni klasy II b: Jolanta Styczeń
W grudniu zostały zorganizowane po raz pierwszy warsztaty świąteczne, podczas których dzieci mogły ozdobić i wykonać aniołki, które w tym roku będą ozdabiać choinkę przy żłóbku.
Wszystkie prace dzieci będzie można podziwiać w okresie świątecznym w Kościele Parafialnym w Więcławicach Starych. Serdecznie dziękujemy wszystkim małym artystom za kreatywność i uśmiech podczas warsztatów. Zapraszamy na kolejne warsztaty plastyczne : )
Organizatorzy: Jolanta Styczeń, Justyna Tarnawska, Monika Żmigrodzka- Kaleta
6 grudnia 2016 roku uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na ciekawą i tajemniczą wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej ,,Pszczółki” w Niezwojowicach koło Racławic. Wyjazd był niespodzianką przygotowaną przez Świętego Mikołaja.
Na miejscu dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno – praktycznych. Ozdabiały bombki cekinami, w historycznej szkole pisały gęsim piórem list do Świętego Mikołaja i życzenia do najbliższych. Była to prawdziwa i zarazem trudna sztuka kaligrafii.
Uczniowie obejrzeli makietę bitwy pod Racławicami. Narracja Andrzeja Seweryna w ciekawy sposób przeniosła dzieci w tamte czasy. Na makiecie można było zobaczyć prawie 300 postaci historycznych wyrzeźbionych ręcznie z lipowego drzewa.
Największą radość sprawiło dzieciom pieczenie pierniczków i rogalików. Każdy mógł wałkować ciasto, wykrawać za pomocą foremek piernikowe bałwanki, aniołki i gwiazdki. Kiedy ciasteczka były już gotowe, dzieci pięknie je dekorowały. Mogły również skosztować upieczonych łakoci. Każdy otrzymał tajny przepis na rogaliki Pani Danusi.
Atmosfera tego miejsca przybliżyła nas do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło Świętego Mikołaja i drobnych podarunków. Dzieci otrzymały od miłych gospodarzy sianko i opłatek na wigilijny stół.
W wyśmienitych nastrojach wróciły do domów, by oczekiwać na ciąg dalszy mikołajkowych niespodzianek.
Wychowawcy klas drugich i trzecich
„Świąteczna dekoracja sali lekcyjnej” - konkurs adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wcześniejsze zgłoszenie organizatorom uczestnictwa wraz z numerem sali. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 grudnia.
Wystrój sal oceniany będzie w następujących kategoriach:
W każdej kategorii przyznane zostaną punkty od 1 do 5. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie uzyskanych punktów (suma punktów z pięciu kategorii).
Konkursowy przegląd klas odbędzie się 20 grudnia.
Do jury zapraszamy przedstawicieli SU gimnazjum i szkoły podstawowej oraz nauczycieli.
Organizatorzy: Urszula Stanisz, Elżbieta Rybicka, Marcin Cziomer
15 listopada 2016 roku uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli w Teatrze Groteska spektakl pt. ,,Brzydkie kaczątko” na motywach baśni H. Ch. Andersena.
Bohaterowie powstawali na oczach widzów z koszyka wiklinowego, kanapy i kolorowych chustek. Tworzona na oczach dzieci opowieść przedstawiała losy tytułowego brzydkiego kaczątka, które po wielu bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemienia się w pięknego łabędzia. Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegali tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. Kaczątko różniło się od reszty, dlatego było wyśmiewane i gorzej traktowane. Czuło się niepotrzebne i niekochane. Twierdziło, że świat kocha tylko pięknych i bogatych. Dopiero mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno. Przedstawienie oprawione było piękną muzyką, odzwierciedlającą uczucia, jakie towarzyszyły w danym momencie widzom. Szczególnie wszystkich poruszyła scena z łabędziami.
Bajka kończy sie morałem: "Każdy może być bogaty, gdy tylko sięgnie ręką po obłok, każdy może być piękny, wystarczy, że zakwitnie w nim dobro". Brzydkie kaczątko jest baśnią, która uczy prawdy, że najważniejsze jest serce i wrażliwość. Spektakl bardzo podobał się dzieciom. To baśń, która wzrusza, rozśmiesza, której nie sposób nie lubić.
,,Świat kocha tylko pięknych i bogatych
Na moje szare pióra się złości
Powiedz przyjacielu, co trzeba zrobić
By znaleźć choć trochę miłości.”
Wychowawcy klas drugich i trzech