Nawigacja

  • "ZIELONA SZKOŁA" – ZAWOJA 2017

    16.05.2017

            Zielona szkoła - to forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Ma spełniać określone cele dydaktyczno-wychowawcze i integracyjne. Uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce, dlatego w tym roku szkolnym  uczniowie klas I i II b wyruszyli na swoją pierwszą zieloną szkołę do Zawoi.

    Wyprawa dała im szansę bezpośredniego poznawania przyrody i pięknych zakątków naszego kraju.

    8 maja 2017 r. z samego rana wyruszyliśmy w podróż. Nasza grupa składała się z 30 uczniów. Już na początku, przy pożegnaniu, dzieci wykazały się dużą odwagą - obyło się bez łez, choć  większość uczestników,  po raz pierwszy w swoim życiu, opuszczała ukochanych rodziców i dom rodzinny na cały tydzień. Po 2 godzinach podróży dotarliśmy do celu, do pensjonatu „Modrys”.

    Wydaje się, że los postanowił  nagrodzić nam wcześniejsze zmartwienia i obawy. W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje z łazienkami, ale przede wszystkim smakowite posiłki i wspaniały, zawsze życzliwy personel. Pogoda również była nam przychylna: dużo słońca i trochę śniegu.

     

     

    A oto co zrobiło na nas największe wrażenie:
    Już w pierwszych dniach pobytu w Zawoi wybraliśmy się do SKANSENU BUDOWNICTWA BABIOGÓRSKIEGO, gdzie mogliśmy zobaczyć jak Górale Babiogórscy żyli 200 lat temu. Obejrzeliśmy „kurną chatę” wraz z białą i czarną izbą.

    Zwiedziliśmy Muzeum Babiogórskie, w którym  przewodnik opowiedział nam o faunie i florze z najbliższej okolicy. Z zapartym tchem wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu a szczególnie zwierząt.

    Przez cały czas pobytu w Zawoi towarzyszyła nam legenda o powstaniu Babiej Góry. Według jednej z najczęściej przytaczanych romantycznych opowieści, to wybranka rozbójnika przemieniła się w kamień z żalu po śmierci ukochanego. W kolejnej legendzie, mającej wyjaśniać pochodzenie nazwy najwyższego wzniesienia na Babiej Górze – Diablaka, sam czart wznosił nocą na górze zamek w zamian za duszę bogatego bacy. Gdy zapiał kur zamek rozsypał się przywalając diabła.. Niektórzy twierdzą, że podczas burzy nieostrożny wędrowiec może usłyszeć niepokojące dźwięki dobiegające spod głazów…

    Niezwykle ciekawe i pouczające było spotkanie z góralami, którzy tańcem, śpiewem i opowieściami umilili nam jeden z wieczorów. Góralskie melodie porwały nas nawet do tańca. Niektórzy z uczestników mogli wcielić się w harnasiów i sprawdzić swoje umiejętności podczas tradycyjnego tańca z ciupagami.

    Górskimi szlakami pan Marcin - nasz przewodnik  zaprowadził nas do LEŚNEJ KLASY i na HALĘ BARANKOWĄ, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy i królową niepogody - Babia Górę.

     

     

    Podczas „przerw” w wędrówkach uczestniczyliśmy w zajęciach artystycznych prowadzonych przez twórców ludowych. Malowaliśmy widokówkę na szkle, robiliśmy dekoracje z ekosianka, ozdabialiśmy ptaszka wyrzeźbionego z drewna i wykonaliśmy baranka z filcu.

    Nie obyło się bez dyskoteki. W wyznaczony dzień od samego rana, wszyscy dopytywali się o dyskotekę i szykowali  do tańca. Chłopcy nie mogli oderwać wzroku  od wystrojonych koleżanek.

    W piękne czwartkowe popołudnie postanowiliśmy odwiedzić IZBĘ REGIONALNĄ, mieszczącą się w starej księżówce w Zawoi. Miejsce niezwykłe, ponieważ często w niej bywał  kardynał Karol Wojtyła.

    W piątek 12 maja zaraz po śniadaniu i spakowaniu rzeczy  wyjechaliśmy  do PARKU CZARNEGO DANIELA, gdzie miłym zaskoczeniem była możliwość nakarmienia kozy, lamy, danieli a nawet jeleni. Następnie dotarliśmy do Suchej Beskidzkiej. Tam nasz gospodarz, pan Wojciech, pokazał nam zamek nazwany Małym Wawelem oraz jego przepiękne ogrody w stylu angielskim. Niespodzianką była dla nas możliwość zobaczenia KARCZMY RZYM do której, jak podaje legenda, Pan Twardowski miał być podstępem zwabiony przez diabła.

    Droga powrotna była dla wszystkich o wiele lżejsza i szybsza. Stęsknione dzieci z niecierpliwością czekały na spotkanie z Rodzicami.

    Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać!

    Jednym słowem SUPER!!! Wszyscy byliśmy oczarowani Zawoją. Zachwyceni  przepięknym krajobrazem i atmosferą Beskidu Żywieckiego, wspólnie spędzonym czasem. Na długo w pamięci pozostaną nam widoki z wędrówek. Przy tak pięknej pogodzie widoki były niezapomniane, po prostu niezapomniane…

    Każdy  uczestnik  zielonej szkoły zasługuje na szczególną pochwałę. Samodzielność, sposób bycia i zachowanie budziły podziw wszystkich, którzy mieli z nami styczność.

    Ten tygodniowy pobyt nauczył nas bardzo wiele…

    Jolanta Styczeń, Urszula Stanisz, Justyna Tarnawska

     

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym: 

     

  • Regulamin Konkursu Plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka”

    24.04.2017

     

    1. Konkurs plastyczny organizowany jest w Zespole Szkół w Więcławicach Starych.
    2. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności plastycznych oraz przybliżenie postaci wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II wśród dzieci, młodzieży oraz społeczności lokalnej.
    3. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie indywidualnej lub grupowej pracy plastycznej na temat „Jan Paweł II w oczach dziecka”.
    4. Konkurs skierowany jest do dzieci i uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Mile widziane prace wykonane przez dorosłych.
    5. Technika prac jest dowolna.
    6. Format pracy dowolny.
    7. Uczestnik lub uczestnicy konkursu mogą zgłosić jedna pracę.
    8. Na odwrocie każdej pracy należy wpisać imię i nazwisko oraz wiek autora.
    9. Termin zgłaszania prac mija 26 maja 2017 roku. Prace należy składać do organizatorów konkursu w Zespole Szkół w Więcławicach Starych.
    10. Nagrodzone i wyróżnione prace będą wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w Zespole Szkół w Więcławicach Starych i uświetnią obchodzony 4 czerwca Rodzinny Dzień Patrona.

     

    Serdecznie zapraszają organizatorzy konkursu: mgr Katarzyna Kita, mgr Irena Grymek

     

  • "Ania z Zielonego Wzgórza"

    20.04.2017

         10 kwietnia 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich byli  w Teatrze ,,Groteska” na sztuce pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”. Była to piękna opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji.  Na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley. Ania jest sierotą, wcześnie straciła rodziców, ale swoim pozytywnym nastawieniem do życia podbija serca wszystkich wokół.

         Dowcipnym dialogom towarzyszą liczne piosenki, wykonane w  niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. Szalone przygody rudowłosej Ani i jej przyjaciół odegrali aktorzy w żywym planie. Młodych widzów  rozbawiły znane epizody powieści m.in.: farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym” czy utarczki słowne Ani z Małgorzatą. Przedstawienie dostarczyło dzieciom niezapomnianych emocji  a wielu skłoniło do refleksji.

                                                                                                           Wychowawcy klas drugich i trzecich 

                                      

  •  

    Życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Więcławicach Starych

     

  • Konkurs palm

    09.04.2017

         9 kwietnia w naszej parafii odbył się Konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę, w którym brali udział także nasi uczniowie.

    W klasie Ob i  IIa odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców. Podczas nich z pomocą rodziców uczniowie wykonali palmy na konkurs.

    I miejsce zdobyła palma  Państwa  Podsiadłów  z Zagórzyc – wysokość palmy 8 m 40 cm,

    II  miejsce zajęła Weronika Zbroja z mamą – wysokość palmy 5 m,

    III miejsce zajęła klas IIa z SP – wysokość palmy 4 m 70 cm.

                                                                                                                                                             wych. B. Wysocka

     

     

     

     

  • XIX Przegląd teatrzyków klas O-III

    07.04.2017

         7 kwietnia w Zespole Szkół w Więcławicach Starych odbył się w XIX Przegląd Teatrzyków klas 0-III.  W  teatralnej imprezie brało udział 7 zespołów. Tematem  tegorocznych przedstawień była Wiosna.  Pomimo zimowej aury za oknem dzieci  jako zwiastuny wiosny zachęcały ją do powrotu. Jury konkursu, powołane przez organizatora, oceniało prezentacje uczniów według wielu  kryteriów.

    W skład Komisji Konkursowej wchodzili:

    Marzena Durbacz – bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Michałowicach
    Małgorzata Łabuda – nauczyciel wychowania fizycznego,
    Krzysztof Lepiarczyk – nauczyciel muzyki,                                                                                                                               Justyna Tarnawska – nauczyciel religii.        

                Wszyscy uczestnicy XIX Przeglądu Teatrzyków zasługują na uznanie za zaangażowanie, twórczą aktywność, umiejętność pracy w zespole, pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
                Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowali prezentacje. Podziękowania należą się także rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla swoich pociech.

                Sponsorami nagród dla wyróżnionych zespołów było CKiP w Michałowicach, któremu serdecznie dziękujemy.
    Mamy nadzieję, że przedstawienia, które zaprezentowano podczas XIX Przeglądu Teatrzyków obudzą wiosnę   i  że ta niedługo się zjawi.

                                                                                                                             Koordynator: B. Wysocka

     

  • Powitanie wiosny

    03.04.2017

         21 marca dzieci z klas O-III uroczyście powitały wiosnę. Celem spotkania  uczniów wszystkich klas było powitanie tak upragnionej pory roku..

    Od razu zrobiło się radośnie i kolorowo, ponieważ uczniowie każdej klasy przyszli ubrani na żółto i zielono. Dzieci obejrzały kolorowe plakaty przygotowane przez poszczególne klasy.

    Tematem prac była „Pani Wiosna”.

     Dało się słyszeć wiele okrzyków na powitanie tej ciepłej pory roku, jak również liczne głosy żegnające zimę. Mamy nadzieję, że wiosna była blisko, usłyszała nas i niedługo się zjawi.

    Następnie dzieci prezentowały wymyślony przez siebie okrzyk dotyczący nowej pory roku, a więc każda grupa powitała Panią Wiosnę radosnym, pełnym energii okrzykiem.

     

     

     

  • Informacja

    11.04.2017

         Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2016/2017 dni 13 – 18 kwietnia 2017 r. są wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych - wiosenna przerwa świąteczna.
    Podstawa prawna: §3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MENiS z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
    –DZ..U. Nr 46 poz.432. z późn. zm.

    Przypominamy, że zgodnie z harmonogramem dni wolnych od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017, zatwierdzonym przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski, dni 19, 20, 21.04.2017 są dniami wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów szkoły podstawowej oraz dla klas I, II a i b gimnazjum.
    Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 05.10.2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

    W dniach wolnych od zajęć dydaktycznych zapewniamy naszym uczniom zajęcia opiekuńczo- wychowawcze w świetlicy, która jest czynna w godzinach 7.00- 17.00.

     

  • WIELKANOCNE LAPBOOKI

    04.04.2017

    ,,Jutro będzie Wielkanoc, babki w piec już wsadzone,  gotują się kiełbasy i mieć będziem święcone”

        Lapbook to obrazkowa mapa myśli, na której umieszcza się materiały na dany temat,  są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Słowo lapbook oznacza ,,książeczkę na kolankach”. Swoim wyglądem przypominają książkę z mnóstwem sekretów i ciekawych elementów.  Właśnie te interaktywne elementy są atrakcyjne. Sprawiają, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek. Dzięki lapbookom rozwijamy różne umiejętności, jak pisanie, czytanie, logiczne myślenie, kreatywność, uczymy również, jak organizować sobie pracę i jak wykorzystać wiedzę już zdobytą, lub jak skutecznie po nią sięgać. Mogą nam służyć do powtórki materiału, jak również do jego pogłębienia. Nadają się na każdy przedmiot w szkole.

    My, nauczyciele, dowiedziałyśmy się o lapbookach niedawno na bardzo ciekawych warsztatach  zorganizowanych przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie.  Postanowiłyśmy podzielić się naszą wiedzą. Zanim nasi uczniowie wykonali lapbooki po raz pierwszy, wspólnie z nimi omówiłyśmy temat i zebrałyśmy potrzebne materiały.  Również uczniowie chętnie przystąpili do poszukiwań i gromadzenia potrzebnych narzędzi i materiałów.

    Tematyka Wielkanocy jest dzieciom bliska i zawarta w treściach programowych klas I-III. Wśród  przygotowanych materiałów znalazły się min. wiersze, zagadki, przysłowia, opisy zwyczajów wielkanocnych, zadania matematyczne, kolorowanki. Wszyscy uczniowie mocno się zaangażowali w wykonanie swoich prac.  Kreatywność i pomysłowość  mile nas zaskoczyła.

    Po zakończeniu prac  wszyscy zaprezentowali swoje lapbooki.

                                                                                      E. Machnik, A. Mozdyniewicz, B. Wysocka

     

     

  • Wiosenne spotkanie z poezją

    29.03.2017

         Dziś w naszej kawiarence poetyckiej zagościła wiosna. Uczniowie przy blasku świec recytowali piękne wiersze poetów znanych i mniej znanych. Najpiękniejsza pora roku zawsze inspirowała poetów a nas nastroiła optymizmem  i nadzieją na szczęście. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą recytację a rodzicom za znakomite wypieki. Zwieńczeniem poetyckiego wieczoru był występ Damiana Kłuska, który śpiewał liryczne piosenki.

                                                        Danuta Karwan

     

  • Kino za Rogiem

    28.03.2017

         16 marca uczniowie klas III i II wybrali się na piękny i pouczający film pt. „Mały Książę” do Kina za Rogiem w Michałowicach.

    Film opowiada nie tylko o przyjaźni i miłości, ale też pokazuje różne przypadki ludzi, którzy postępują źle i mówi o tym, dlaczego nie warto się tak  zachowywać.

    „Mały Książę” to najlepsza opowieść o przyjaźni i miłości. Jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych, ze względu na mądrości w niej zawarte.

    Film wszystkim się podobał i dostarczył wielu wzruszeń. Myślimy, że warto skorzystać z  repertuaru gminnego kina, które mamy tak blisko.

                                                                                                                                       Wychowawcy klas II i III SP

     

     

  • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów”

    28.03.2017

         14 grudnia 2016 roku 18 uczniów klas II  i III brało udział w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko ) dla Mistrzów. Uczennica Teresa  Milbałer  z klasy III b  zajęła  miejsce 12 i zdobyła dyplom wyróżnienia.

    Pozostali uczniowie otrzymali także dyplomy za uczestnictwo: Antoni Bełz,  Julia Baran, Kacper Dąbkowski, Amelia Kmita, Milena Sadowska, Jan Milbałer, Jakub Nowak, Norbert Szyba, Małgorzata Styczeń, Julia Bednarczyk, Bartłomiej Szyba, Michalina Pasierb, Robert Szydło,  Zuzanna Napora, Sebastian Kura, Julia Kazek i Karol Spałek.

    Należy podkreślić, że w konkursie brało udział ponad 4800 uczestników z całego kraju, w tym 461 z Małopolski. Gratulujemy naszym uczniom, którzy uplasowali się na tak wysokich pozycjach. 

     

                                                                                       Koordynatorki:  B. Wysocka, E. Machnik i A. Mozdyniewicz

     

  • Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego UJ

    25.03.2017

          24 marca 2017 roku uczniowie koła naukowego „Być jak Ignacy” zwiedzali  wraz ze swoimi Rodzicami i Opiekunem koła Obserwatorium Astronomiczne UJ w Krakowie.

    Zajęcia rozpoczęły się o 18:30 od wykładu p. S. Sikory „Nasze miejsce we wszechświecie”. W czasie wykładu poznaliśmy wiele ciekawych informacji o kolejnych  planetach Układu Słonecznego. Następnie zostaliśmy zabrani przez pana T.  Kunderę na wycieczkę po całym terenie Obserwatorium. Oczom naszym ukazały się dwie czasze radioteleskopów, ukryty przed wrogami zabytkowy austriacki Fort Skała i otaczające go kopuły teleskopów optycznych.

    Na szczęście pogoda nie pokrzyżowała nam planów. Gęste chmury, które jeszcze po południu były widoczne nad Krakowem rozeszły się, a naszej wycieczce towarzyszyło piękne, rozgwieżdżone niebo.  Uczniowie i ich Rodzice za pomocą teleskopu obserwowali jeden z najbardziej znanych i popularnych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba. Mowa oczywiście o Orionie, którego tuż po zachodzie słońca zobaczyć można nad horyzontem.

    Spacerując nocą po Obserwatorium mogliśmy poczuć się jak prawdziwi astronomowie, którzy wiele godzin nieraz spędzają na mrozie chcąc przeprowadzić ważne obserwacje. Niewątpliwie, jest to zawód dla wytrwałych!

    Bardzo dziękuję wszystkim Uczestnikom wycieczki za wspaniałe zachowanie podczas wykładu i podróży.

    Rodzicom dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie już kolejnej naukowej przygody dla uczniów klas czwartych.

     

     

     

  • Zebranie z Rodzicami

    16.03.2017

    Szanowni Państwo

    Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2016/2017 r. dnia 23.03.2017 r. tj czwartek odbędzie się zebranie z Rodzicami wg następującego harmonogramu:

    1. Godz.16.30  - spotkania w klasach I – III szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum
    2. Godz. 17.15 – spotkanie z Dyrektorem w sali gimnastycznej
    3. Godz. 17.30 – spotkania w klasach 0 a, 0 b, oraz IV – VI Szkoły Podstawowej

     

     

  • Szkolna Gala Talentów

    21.03.2017

         Radosny dziś dzień świętowaliśmy. Przyszła wreszcie wiosna, a gimnazjaliści przywitali ją konkursem na najpiękniejsze przedstawienie teatralne. Tradycją naszej szkoły stało się to, że każda klasa ze swym wychowawcą, w pierwszy dzień wiosny, przedstawia krótkie scenki dramatyczne, jury natomiast je ocenia. W tym roku w skład jury weszli: p. A. Słowikowska, p. A. Mozdyniewicz i p. J. Styczeń. Dziękujemy im za to, bo niełatwe  mieli zadanie. Wszystkie przecież scenki dramatyczne były niezwykle pomysłowe i świetnie przygotowane. W tym roku miejsce I zajęła klasa 3, miejsce II zajęła klasa 2 a, a miejsce III zajęła klasa 1. Wszystkim gratulujemy. Po konkursie teatralnym Damian Kłusek  przepięknie zaśpiewał piosenkę Alicji Majewskiej „Jeszcze się tam żagiel bieli”.

                                                                            Danuta Karwan

     

  • Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych

    09.03.2017

         Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci  pięcio-, sześcio – i siedmioletnich  na dzień otwarty dla Rodziców i dzieci, który odbędzie się w dniu 14 marca 2017 roku tj wtorek w godz. 16.00 do 17.00. Spotkanie  będzie doskonałą okazją do poznania oferty dydaktycznej naszej szkoły oraz bazy lokalowej. Nasi najmłodsi Goście podczas podróży pociągiem do wiedzy będą mogli  odwiedzić kolejne stacje zabawowo – artystyczno – naukowe. Rodziców zapraszamy w tym czasie na spotkanie z Dyrekcją szkoły.

          Informujemy jednocześnie, że trwa rekrutacja do szkoły, zapisów można dokonywać w sekretariacie szkoły w godzinach od 7.30- 15.00.

     

  • Zabawa karnawałowa klas I-III

    10.03.2017

         27 stycznia w naszej szkole już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym, na który dzieci z klas I-III tak długo czekały!

    Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm znanych hitów  i piosenek dziecięcych. Dziewczynki przebrane były w długie powłóczyste balowe suknie księżniczek czy też dam dworu, zaś chłopcy najczęściej wybierali strój Batmana, Żołnierza, Spidermana, Pirata i Kowboja. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów, którzy przebrani za elfy Lukrecję i Fik – Mika, zachęcali wszystkich do tańca i zabaw przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez animatorów. Były Kaczuszki, Pociag, Makarena,  Czekolada i wiele innych zabaw i tańców. Animator urozmaicał zabawy ciekawymi konkursami a zwycięzcy otrzymywali drobne upominki. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom  spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

    W tym radosnym dniu odbyła się loteria fantowa. Po zabawie wszystkie dzieci mogły zjeść w swoich klasach pyszny poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

    Dziękujemy dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

                                                                                    Samorząd Uczniowski klas I-III i wychowawcy klas I-III

     

     

     

  • Wycieczka do Bóbrki i Krosna

    09.03.2017

         7 marca 2017 roku klasy 4a, 4b oraz 5 szkoły podstawowej udały się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

    Szczególnym uznaniem cieszyła się multimedialna ekspozycja w „Domu Łukasiewicza”, gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można było zobaczyć interaktywne wnętrze apteki, pracę XIX wiecznego aptekarza, którego postać jest wyświetlana na specjalnej folii holograficznej. Interaktywne słuchowisko oraz specjalne kompozycje zapachowe, imitujące aromaty starej apteki pozwoliły wczuć się w klimat i atmosferę pracy Ignacego Łukasiewicza.


    Następnie rozpoczęliśmy spacer pięknymi alejkami leśnymi i zwiedzaliśmy kolejne ciekawe miejsca: kopankę Franek, kopankę Janina, warsztat mechaniczny, kuźnię kopalnianą, obejrzeliśmy  urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce. W kopance Franek zobaczyliśmy oczywiście bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci.

    W dalszej części przeszliśmy do pawilonu wystawowego. Tam, w nowoczesnych salach wystawowych, zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami wydobycia gazu ziemnego.

    Na tym zakończyliśmy zwiedzanie skansenu, ale wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.

     

    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Rynku i wznoszących się w około niego zabytkowych kamieniczek pochodzących z różnych okresów. Przewodnik zwrócił uwagę zwiedzających na charakterystyczne arkadowe podcienia, zdobienia okien i drzwi wejściowych. Opowiadał o dawnych właścicielach. Następnie uczniowie naszej szkoły poznawali historię takich obiektów zabytkowych jak : Dom wójtowski, renesansowy Ratusz, Kościół Ojców Franciszkanów i Kościół Farny.

    To była wspaniała wycieczka. Zdobyliśmy mnóstwo ciekawych informacji. Panowała miła atmosfera, a pogoda nam sprzyjała. Długo będziemy pamiętać naszą wyprawę. 

    Wkrótce relacja fotograficzna.

     

     

  • „Gwiazdka dla zwierzaka”.

    08.03.2017

         Znamy już wyniki konkursu „Gwiazdka dla zwierzaka”.
    Niestety nie udało nam się zająć miejsca na podium, wygraliśmy za to fantastyczne nagrody, takie jak: mnóstwo merdających ogonków, wiele pełnych oraz szczęśliwych psich i kocich brzuszków, całą masę uśmiechniętych mordek oraz satysfakcje naszą i zwierząt.

    Wszystkim, którzy brali udział w akcji z całego serca dziękujemy !!!

     

             

     

     

  • Wyślij pączka do Afryki

    25.02.2017

     

    Niech dobre czyny rozkwitają przez pączkowanie!

     

    W ramach Wielkiego Postu 2017 pragniemy zaproponować uczniom naszej szkoły podstawowej konkretną formę pomocy. Przygotuj dowolną skarbonkę i jeśli odmówisz sobie zjedzenia czegoś słodkiego - przysłowiowego „ pączka” wrzuć pieniążki

    do skarbonki :)

    Zbieramy przez cały Wielki Post.

    Dary Waszych Serc zostaną razem zebrane, przeliczone i przekazane na konto niżej podanej Fundacji. Liczy się każda złotówka!!!

    Koszt pączka czyli ok. 2 złotych to dwa posiłki dla dziecka z afrykańskiej biedy!

     

    Wszystkie zebrane pieniądze trafią na konto Fundacji Kapucyni i Misje, która jest organizatorem akcji. 
    Zostaną one przekazane na projekty realizowane w Republice Środkowej Afryki.

    Koordynatorami akcji w naszej szkole są

    ks. Aleksander  Kasprzyk i Justyna Tarnawska

     

    Więcej informacji na stronie www.paczek.kapucyni.pl

     

     

strona:
liczba odwiedzin: 2619242