2015/2016 IX edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych
Miejsce przeprowadzenia: nasza szkoła
Zakres tematyczny : nauki przyrodnicze i pochodne
Termin konkursu – 8 marzec 2016r.
Termin zgłoszeń tylko do 14 stycznia 2016 roku.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.
Uczniowie przygotowujący się do Konkursu , mają za zadanie przeprowadzenie zestawu prostych eksperymentów, z użyciem przyrządów i przedmiotów domowego użytku – ( z nauczycielem w szkole na zajęciach dodatkowych i w domu).
Każda grupa wiekowa rozwiązuje inny test.
Szczegółowe informacje i testy z ubiegłych edycji na stronie internetowej www.swietlik.edu.pl/
Zachęcam chętnych uczniów do udziału w konkursie.
Zgłoszenia do 11 stycznia u p. B. Wysockiej.
Dzisiaj po raz kolejny mogliśmy przeżyć radość Bożego Narodzenia a to wszystko za sprawą dzieci z klas trzecich naszej szkoły podstawowej, które przedstawiły w kościele w Więcławicach niezwykle urokliwe jasełka. Pana Jezusa odwiedzili nie tylko aniołowie, pastuszkowie i Trzej Królowie, przyszli także Go powitać bohaterowie najpiękniejszych bajek. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy zarówno aktorom jak i Paniom, które przygotowały spektakl:pani Irenie Grymek, pani Urszuli Stanisz i pani Justynie Tarnawskiej. Dziękujemy Rodzicom, którzy zatroszczyli się o ciekawe kostiumy i zadbali o poczęstunek dla aktorów i gości.
W tym roku św. Mikołaj przysłał list i słodką niespodziankę dla uczniów klasy Ia i Ib SP. Zaprosił wszystkich na wycieczkę „niespodziankę”. 8 grudnia uczniowie mieli być odświętnie ubrani, zabrać coś do jedzenia i picia i wstawić się o 10.15 pod szkołą, gdzie czekała na nich autokar. Dzieciaki miały wiele pomysłów i propozycji gdzie zabierze ich św. Mikołaj. Okazało się, ze niespodzianką było zaproszenie do teatru Groteska na spektakl pt. „Trzy Świnki”.
Bajka bardzo podobała się naszym najmłodszym. Po spektaklu słusznie zauważyły, że lenistwo jednak się nie opłaca i zawsze należy słuchać dorosłych.
Wychowawczynie: B. Wysocka, J. Styczeń
"Niech zagości w naszych sercach i domach Dzieciątko, niechaj przyniesie ze sobą radość i nadzieję..."
Naszym Przyjaciołom, uczniom, Rodzicom składamy serdeczne życzenia na nadchodzące Święta i zbliżający się Nowy Rok, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół w Więcławicach Starych.
21 grudnia 2015 roku odbyła się prelekcja dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej „Śladami Pana Jezusa” wprowadzająca nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie prowadził p. Zygmunt Janas – prezes Stowarzyszenia Pro Memoria – dla pamięci.
Z wielkim zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści o pielgrzymce, którą odbył p. Z. Janas do Ziemi Świętej oraz oglądali zdjęcia z miejsc tak ważnych dla każdego chrześcijanina.
I.Grymek
Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie klas drugich i trzecich dziękują Panu Krzysztofowi Kucali i Firmie Stefan za ufundowanie bezpłatnego przejazdu uczniów na zajęcia na pływalni w dniu 2 grudnia 2015 roku z okazji Mikołajek.
W niedzielę 6 grudnia 2015r. w Piasecznie odbył się Finał IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Turniejowi towarzyszyło wiele atrakcji: pokazy tańca, warsztaty technologii druku 3D, prelekcje o odnawialnych źródłach energii, zajęcia sportowe. W finale wzięły udział najlepsze drużyny z całej Polski w tym drużyna naszego gimnazjum „Dynamodutki” w składzie Piotr Krzyworzeka, Szymon Doniec, Mikołaj Mróz. „Dynamodutki” rywalizowały z 24 drużynami i zajęły 10 miejsce w konkurencji „największa moc”, 11 miejsce w konkurencji „obroty przy obciążonym wale maszyny”, 10 miejsce w konkurencji „moment obrotowy przy zatrzymanym wale”, co w klasyfikacji generalnej dało 14 miejsce. Cieszymy się z wysokich wyników naszych uczniów i wróżymy im świetlaną przyszłość jako konstruktorom i wynalazcom w tak prężnie rozwijającej się dziedzinie jaką są odnawialne źródła energii.
Więcej informacji znajduje się na stronie: http://turniejmaszyn.pl/wiatrowe/
Od 1 grudnia 2015 roku uczniowie klas drugich przystąpili do projektu ,, Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki” .
W czasie realizacji projektu dzieci poznają pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresu bezpieczeństwa. Treści nauczania realizowane w projekcie są zgodne z założeniami nowej podstawy programowej. Obejmują edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczo-zdrowotną, społeczno- etyczną, muzyczno-ruchową, plastyczno-techniczną oraz z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki temu projekt można włączyć w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej.
Realizacja projektu trwa dziesięć miesięcy. Każdy uczeń otrzyma pakiecik edukacyjny, a realizację zadań i swoich osiągnięć będzie dokumentował w ,, Dzienniku podróży”. Istotnym elementem projektu jest współpraca z rodzicami, którzy będą pełnić rolę konsultantów. Dzieci będą zapraszały rodziców do wspólnej rozmowy w domu na temat omawianych na lekcji zagadnień.
Na styczniowym zebraniu z rodzicami nauczyciele realizujący projekt przedstawią go rodzicom. Wszelkie informacje o realizowanym projekcie znajdują się na stronie www. junior.org.pl oraz (patrz zakładka szkolnej strony internetowej).
Nauczyciele realizujący projekt E. Machnik, A. Mozdyniewicz
W tym pięknym dworku 27 listopada uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z gościnnymi gospodarzami. Państwo Lorenz jak zawsze przemili i otwarci dla wszystkich, interesująco opowiadali o przeszłości tego miejsca.
Uczniowie i mieszkańcy dworu na przemian prezentowali dzieje pałacu, losy byłych właścicieli. Młodzież dość szeroko przybliżyła postać H. Kołłątaja – pierwszego właściciela Michałowic.
Równie ciekawa okazała się część poświęcona staremu drzewostanowi otaczającemu dwór oraz ciekawostki i anegdoty związane z rekonstrukcją budynku. Dobrze więc się stało, że obecnie dwór w swojej krasie góruje nad michałowickim krajobrazem.
W te swoiste warsztaty wplecione zostały pieśni patriotyczne, wspólnie śpiewane w specjalnej Sali. Słodki poczęstunek i kolejne zaproszenie zakończyły pobyt w pałacu,
Nauczyciele i uczniowie przekazali specjalne podziękowania dla gospodarzy dworu.
Szanowni Państwo Lorenz!
Pragniemy bardzo gorąco podziękować za zaproszenie nas do Michałowickiego Dworu.
Dzięki zorganizowanym przez Państwa warsztatom uczniowie poznali i wzbogacili wiedzę o przeszłości Ziemi Michałowickiej i historii Polski.
Doceniamy wieloletnią współpracę Państwa z naszą szkołą, a szczególnie wyrażamy wdzięczność dla Państwa za stałe kultywowanie tradycji patriotycznych.
Działania Państwa zaowocowały wieloma spotkaniami i uroczystościami, które miały miejsce w Michałowickim Dworze.
Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie.
Dyrekcja, nauczyciele i młodzież klasy II gimnazjum
Zespołu Szkół w Więcławicach Starych
Zapraszamy Rodziców i Nauczycieli do udziału w konferencji podsumowującej projekt "Nasze dzieci nasza wspólna sprawa" realizowany przez Gminę Michałowice, dofinansowany w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 "Bezpieczna i przyjazna szkoła".
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, którzy zaangażowali się w pomoc świętemu Mikołajowi. Dzięki Państwa wsparciu Mikołaj obdarował 42 uczniów naszej szkoły niespodzianymi prezentami.
Zespół Szkół w Więcławicach Starych przystąpił po raz kolejny do projektu edukacyjnego w ramach programu eTwinning. W tym roku szkolnym poszerzyliśmy współpracę o trzeciego partnera. Uczniowie naszego Gimnazjum będą realizować projekt z jedną ze szkół europejskich Escola EB 2,3 de Alcanede z Portugalii, a także z- Bedriye Kadir Uysal Orta Okulu z Turcji.
Szkoły partnerskie za pośrednictwem mediów elektronicznych wykonają projekt w języku angielskim na temat: `Folk art - our local, cultural heritage.` (,,Sztuka ludowa - nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.”)
Gimnazjaliści wykorzystają technologie informacyjno-komunikacyjne we współpracy ponad granicami, przedstawią m.in. różnorodne przykłady regionalnej sztuki ludowej, takiej jak: przepiękne małopolskie rękodzieła, muzykę, taniec, śpiew, stroje ludowe. Pokazane zostaną walory najbliższego miasta Krakowa.
Realizując projekt nasi eTwinnersi będą mogli poznać dobytek kulturalny Portugalii, Turcji Polski, rozwinąć kompetencje językowe, umiejętności informatyczne oraz będą uczyć się tolerancji i poszanowania innych kultur.
Założycielami i koordynatorami projektu w szkołach partnerskich są nauczyciele: pani Ewelina Janas – Zespół Szkół w Więcławicach Starych, Polska, pan João Basto – Escola EB 2,3 de Alcanede, Portugalia oraz pani Tülay Bozkurt, Bedriye Kadir Uysal Orta Okulu, Turcja. Do współpracy zostali również zaproszeni nauczyciele z naszej szkoły – pani Elżbieta Lotko oraz pani Jolanta Sobota. Założyciele projektu i partnerzy eTwinning będą czuwać nad całością oraz stroną merytoryczną projektu.
Mamy nadzieję, że współpraca ta będzie owocna i dostarczy naszym uczniom dużo radości, poszerzy ich horyzonty myślowe, uwrażliwi na piękno nie tylko naszej ojczyzny, ale również naszych krajów partnerskich.
Opracowała: Ewelina Janas
W tym roku Święty Mikołaj do końca trzymał w niepewności klasy 2 wraz z wychowawczyniami. W Mikołajki wysłał do klas list polecony w którym pochwalił uczniów za to, że cały rok starali się być grzeczni i byli pilni w nauce, poprosił o to, żeby uważali na siebie i innych na szkolnych korytarzach, żeby przerwy były dla wszystkich dzieci bezpieczne. Na koniec poprosił uczniów, żeby w poniedziałek przyszli do szkoły bez plecaków, a dalsze instrukcje obiecał przesłać Paniom poprzez sms.
Gdy w poniedziałek uczniowie przyszli do szkoły czekał na nich autobus w którym każdy znalazł dla siebie mały upominek w postaci kalendarza adwentowego, ale to nie był koniec niespodzianek. Głównym punktem wycieczki było krakowskie multikino. Święty Mikołaj w autokarze zostawił Paniom bilety na bajkę „Rabusie fistaszków”. Była to pełna humoru opowieść o Wiewiórze, który wraz ze swoją szajka, opracowywał plan by odzyskać wywiezione z lasu żołędzie. Film rozśmieszył wszystkich (nawet Panie). Uczniowie wrócili do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni.
Dziękujemy Święty Mikołaju, czekamy na Ciebie za rok!!
Agata Mozdyniewicz, Elżbieta Machnik
4 grudnia 2015 r. w naszej szkole, jak co roku, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów, była pani E. Machnik. W konkursie udział wzięło 47 uczniów z klas 0-III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury w składzie:
p. Helena Sołtys
p. Elżbieta Bednarczyk
p. Izabela Bereza
wyłoniło następujących zwycięzców w dwóch kategoriach klas 0-I i klas II-III.
I miejsce – Jan Milbałer – kl. I b
II miejsce – Tomasz Kuraś – kl. I a
III miejsce – Amelia Juszczyk – kl. 0 a
III miejsce – Bartłomiej Szyba – kl. I a
I miejsce – Julia Baran – kl. II a
II miejsce – Izabela Dziarkowska – kl. III a
II miejsce – Anna Szczepanek – kl. III a
III miejsce – Weronika Zbroja – kl. III b
Wyróżnienie – Martyna Saniak – kl. III b
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki a pozostali uczestnicy konkursu dyplomy, które wręczyła dzieciom pani H. Sołtys. Pani wicedyrektor B. Dziarkowska podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom i rodzicom. Za solidną pracę podziękowanie otrzymało również jury. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
3 grudnia wieczorem miłośnicy poezji spotkali się w naszym gimnazjum już drugi raz. Dziś zwykła sala lekcyjna zamieniła się w kawiarenkę poetycką. Pojawiły się stoliki, białe obrusy, świece i ciasto upieczone przez dzieci, babcie i rodziców. Ogromnie dziękujemy wszystkim za to.
Tym razem słuchaliśmy pięknej recytacji poezji J. Kochanowskiego, W. Szymborskiej, B. Leśmiana, Wł. Broniewskiego, czy St. Grochowiaka. Wszystkie wiersze miały jeden wspólny temat. Mówiły o śmierci najbliższych, o przemijaniu czasu i ludzkiego życia.
Rozpacz osieroconych, pozostawionych w żałobie płynęła z utworów poetyckich, chwytała za gardło i serce. Bez względu na wiek, w którym poeci tworzyli swoje wiersze, jedno wszystkich ludzi łączy - smutek po utracie bliskich i przeświadczenie, że życie przemija nieubłagalnie. Wiersze recytowali nie tylko uczniowie ale też Pani Joanna Mucha czyli mama Darii i Pani Irena Kulesza czyli babcia Patrycji Kuleszy i Gabrysi Wójcik. Wszyscy zebrani słuchali tych Pań z zachwytem. Ogromnie dziękujemy im za to. Na koniec uczennica klasy II Wiktoria Banaś zagrała na klarnecie utwór z filmu „Titanic” a potem jej kolega z klasy Damian Kłusek zaśpiewał piosenkę Wioletty Willas „ List do matki”. Otrzymali oni ogromne brawa. Trzeba przyznać, że utalentowaną mamy młodzież. Długo zapamiętamy ten uroczy wieczór.
Danuta Karwan
W czwartek 03.12.2015 r o godz. 16.15 odbędzie się kolejne szkolenie z cyklu „Nasze dzieci nasza wspólna sprawa”. Serdeczne zapraszamy wszystkich Rodziców.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje Święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Uczniowie z klas O-III także przynieśli w tym dniu swoje ulubione pluszami – przytulanki. Śmiechu i zabawy było co niemiara…
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie uczą szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w ostatnich dniach listopada. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe. Uczniowie klas młodszych mogli dowiedzieć się, co ich czeka w niedalekiej przyszłości, poznać imię swojej wybranki lub wybranka.
Choć wszyscy traktowali wróżby z lekkim przymrużeniem oka, to cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią?
I. Grymek