W czwartek 03.12.2015 r o godz. 16.15 odbędzie się kolejne szkolenie z cyklu „Nasze dzieci nasza wspólna sprawa”. Serdeczne zapraszamy wszystkich Rodziców.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje Święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Uczniowie z klas O-III także przynieśli w tym dniu swoje ulubione pluszami – przytulanki. Śmiechu i zabawy było co niemiara…
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie uczą szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w ostatnich dniach listopada. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe. Uczniowie klas młodszych mogli dowiedzieć się, co ich czeka w niedalekiej przyszłości, poznać imię swojej wybranki lub wybranka.
Choć wszyscy traktowali wróżby z lekkim przymrużeniem oka, to cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią?
I. Grymek
14 listopada 2015r w Krakowie odbyły się eliminacje regionalne IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych dla drużyn z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego. Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej z dowolnego materiału konstrukcyjnego o określonych w regulaminie gabarytach i skonstruowaniu łopat turbiny w taki sposób, aby osiągnęła najlepsze parametry. Zgłoszona maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym i oceniana w trzech kategoriach:
największa moc,
obroty przy obciążanym wale maszyny,
moment obrotowy przy zatrzymaniu na wale.
Wyniki uzyskane przez drużynę w każdej konkurencji decydują o jakości maszyny i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Drużyna naszego gimnazjum „Dynamodutki” w składzie: Piotr Krzyworzeka, Szymon Doniec i Mikołaj Mróz pokonała swoich konkurentów w kategorii „największa moc” oraz „obroty”, a w kategorii „moment obrotowy” zajęła ósme miejsce, co w klasyfikacji generalnej przyczyniło się do zajęcia I miejsca i zakwalifikowaniu do finału.
Finał odbędzie się 6 grudnia 2015r w Piasecznie. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia.
Joanna Paluch
Więcej informacji znajduje się na stronie: http://turniejmaszyn.pl/wiatrowe/
Bezpłatne szkolenia i konsultacje dla rodziców i nauczycieli |
„Nasze dzieci-nasza wspólna sprawa” |
Projekt realizowany w ramach Rządowego programu na lata 2014-2015 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” |
Ani rodzicielstwo, ani edukacja, ani wychowanie nie są zadaniami łatwymi dla nas – dorosłych, choć dostarczają radości i satysfakcji. W naszej gminie można skorzystać z bezpłatnych szkoleń a także indywidualnych konsultacji psychologicznych, których celem jest przezwyciężanie wszelkiego rodzaju problemów wychowawczych oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży. Z form tych mogą skorzystać zarówno nauczyciele, jak też rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do szkół na terenie Gminy Michałowice.
I tak w szkołach w Michałowicach, Raciborowicach i Więcławicach Starych co miesiąc odbywają się zajęcia warsztatowe. Omawiane są i dyskutowane najbardziej aktualne problemy związane z zachowaniami ryzykownymi współczesnej młodzieży i dzieci oraz wszelkimi zagrożeniami typu: dopalacze, cyberprzemoc, agresja, uzależnienia. Tematyka zatem- to diagnoza ryzykownych zachowań, umacnianie więzi rodzic-dziecko, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, partnerstwo w szkole. Trzeba mieć świadomość, że zagrożenia dotyczą w tej chwili już nie tylko gimnazjalistów, co zwykło się uważać do niedawna. Wśród najmłodszych roczników szkolnych coraz częściej obserwuje się zachowania agresywne, przemoc fizyczną i psychiczną. Wyzwaniem dzisiejszych czasów okazuje się zatem bycie świadomym, czujnym i pomocnym dziecku rodzicem, opiekunem. Temu więc służyć ma projekt „Nasze dzieci nasza wspólna sprawa”.
źródło: www.michalowice.malopolska.pl
19 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbył się V Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, w którym wzięło udział ponad 80 uczniów z gimnazjów z województwa małopolskiego i nie tylko. Przedsięwzięcie to zostało objęte honorowym patronatem takich instytucji jak: Małopolski Kurator Oświaty, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W gronie wyróżnionych znalazł się uczeń naszego gimnazjum Damian Kłusek, który recytował wiersz "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" i zaśpiewał piosenkę "Dziewczyna z granatem w ręce". Serdecznie gratulujemy
W październiku i w listopadzie odbywały się u nas szkolne eliminacje konkursów przemiotowych Małopolskiego Kuratora Oświaty. Serdecznie gratulujemy Justynie Doros, uczennicy klasy trzeciej naszego gimnazjum, która zakwalifikowała się do etapów rejonowych z języka polskiego i biologii. Życzymy powodzenia na kolejnych etapach zmagań o tytuł laureata.
3 grudnia 2015 roku (czwartek) o godzinie 16 w Sali numer 1 odbędzie się spotkanie miłośników poezji. Spojrzymy na śmierć i ludzkie przemijanie oczami wielkich poetów. Może uda nam się zaczarować to, co nieuchronne.
Zapraszamy. Uczniowie gimnazjum.
12 listopada 2015r. uczniowie klasy 0”a”, 0”b”i I „b’ pojechali na wycieczkę do fabryki bombek choinkowych „Decora” w Miechowie. Każdy mógł obejrzeć z bliska, jak wygląda produkcja bombek i ile czasu to zajmuje. Przyglądaliśmy się jak pracownicy fabryki najpierw pod wpływem gorącej temperatury formują szklane kształty bombek, następnie posrebrzają je, precyzyjnie i kolorowo dekorują, aż w końcu pakują je do kartonowych pudełek. Mieliśmy okazję udekorować również swoje bombki, świetnie się przy tym bawiąc. Na pewno będą one ozdobą tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy z nas dodatkowo zakupili jeszcze bombki i ozdoby powstałe w fabryce, dostępne w sklepiku. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, obciążeni pudełkami z bombkami i obsypani brokatem.
Wychowawczynie klas: Jolanta Styczeń, Katarzyna Kita, Anna Kuchta
W tym roku szkolnym IRO pragnie zaprosić uczniów z klas I-III szkoły podstawowej do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko ) dla Mistrzów.
Jego celem jest praktyczne wykorzystanie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych w formie zabawy edukacyjnej. Dyktando ma zasięg ogólnopolski i zostanie przeprowadzone 14 grudnia 2015r.
Dyktando polega na rozwiązaniu przez uczniów dwóch części:
Część I - Dyktando - w 30 wyrazach tekstu (w 20 dla poziomu 1) należy wybrać jedną z dwóch zaproponowanych liter: u/ó; ż/rz; h/ch; itd.
Część II - Zasady i ćwiczenia ortograficzne - 10 pytań testowych z 4 odpowiedziami, z których co najmniej jedna będzie prawidłowa. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymuje 1 pkt. Natomiast za błędną odpowiedź -1 pkt
W klasie I-ej polecenia czyta nauczyciel.
Każdy uczestnik konkursu wnosi wpisowe na rzecz Komitetu Rodzicielskiego w wysokości 8,00 zł do 18 listopada 2015 r. co jest warunkiem uczestnictwa w tym dyktandzie. Ponadto każdy uczeń, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzyma dyplom uznania, potwierdzający jego udział w ogólnopolskim Dyktandzie(nie tylko) dla Mistrzów.
Zapraszamy uczniów klas I-III już po raz trzeci do udziału w potyczkach ortograficznych!
Koordynator: Barbara Wysocka
13 listopada młodzież naszego gimnazjum wraz z rodzicami, opiekunami i nauczycielami była na wieczornym spektaklu w Teatrze Starym w Krakowie. Obejrzeliśmy sztukę na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”. To był niezapomniany wieczór. Ogromnie cieszy nas, że do świątyni sztuki jaką jest teatr, młodzi ludzie idą bez przymusu, w dodatku dopingowani przez swoich rodziców i opiekunów, którzy dają im piękny wzór do naśladowania. Obcowanie ze sztuką ogromnie wpływa na rozwój wrażliwości młodego człowieka. Kontakt z żywym słowem i wszelkim bogactwem jakie oferuje każdy spektakl teatralny, stawia człowieka wyżej na szczeblu rozwojowym. Przecież rozwój intelektualny i emocjonalny młodych ludzi leży nam na sercu jednakowo. Za to właśnie dziękuję rodzicom i opiekunom .
Danuta Karwan wraz z nauczycielami.
4 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 w sali nr 13 odbędzie się konkurs recytatorski "Poezja zimowa". Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-III.
Regulamin konkursu: Dla Uczniów
10 listopada szkoła w Więcławicach Starych zakwitła biało-czerwonymi barwami. Obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. to symboliczna data, ponieważ wolność nie przyszła nagle w tym dniu. Była odzyskiwana przez Polaków w wyniku długiej walki i starań, zwłaszcza podczas powstań, oraz I i II wojny światowej.
Tradycyjną akademię w tym roku postanowiliśmy zamienić na lekcję wspólnego śpiewania. Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum włączyli się w przygotowanie radosnej pamiątki odzyskania niepodległości. Każdy uczeń i nauczyciel aktywnie brali udział w uroczystości, ponieważ wszyscy zostali poproszeni o włączenie się do wspólnego śpiewania najbardziej znanych żołnierskich piosenek. Okazało się, że wspólnie śpiewaliśmy prawie tak dobrze, jak legioniści Józefa Piłsudskiego.
Podniosłą uroczystość zaczęliśmy od odśpiewania najważniejszej dla naszego narodu pieśni: „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczysty nastrój podkreśliła obecność pocztów sztandarowych. Pamiętaliśmy także o tych, którzy za naszą ojczyznę zginęli. Ich bohaterską śmierć uczciliśmy minutą ciszy.
Później popłynęły słowa „Marsza Pierwszej Brygady”. Pieśń zabrzmiała dumnie, a wykonali ją uczniowie klasy III a szkoły podstawowej. Kolejny utwór zaprezentowała młodzież z klas Ia i Ib gimnazjum. Uczniowie odśpiewali pieśń „Piechota”. W nostalgiczny i pełen zadumy nastrój wprowadziła nas popularna, piękna piosenka „Rozkwitają pąki białych róż”. Tę liryczną pieśń wykonali uczniowie z klasy III b szkoły podstawowej. Następnie młodzież z klasy VI zaprosiła wszystkich do włączenia się w wykonanie pieśni „Ułani”. Wszystkie prezentowane utwory pochodziły z okresu, kiedy Polacy walczyli o niepodległość. Piosenki te towarzyszyły żołnierzom podczas walki o wolność.
Niespodziankę sprawili nam uczniowie, którzy należą do Kółka muzycznego. Pokazali, że nawet w XXI wieku powstają piosenki, które mówią o odwadze, poświęceniu i walce o wolność. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwór „Dziewczyna z granatem”.
Wspaniałą oprawę do wspólnego śpiewania stanowiła dekoracja. Biało-czerwone barwy naszej flagi były najważniejszym motywem tego dnia. Cała społeczność naszej szkoły sprawiła, że nasze listopadowe święto było radosne. Uczniowie przybyli na uroczystość z biało-czerwonymi kokardami i flagami.
Mamy nadzieję, że już za rok znowu popłyną w naszej szkole słowa i melodie żołnierskich pieśni, które do dzisiaj nasz wzruszają.
Edyta Kuraś, Urszula Stanisz, Krzysztof Lepiarczyk.
9 listopada 2015 roku uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Teatru Groteska w Krakowie, gdzie obejrzeli przedstawienie "Adonis ma gościa". To zabawna historia pstrokatej papugi opowiadająca o tym, co jest w życiu najważniejsze. Aby to osiągnąć nie potrzeba wcale wspaniałych strojów, bogactwa i bezmyślnego przepychu, wystarczy tylko uważnie popatrzeć na nasze życie. Sztuka wszystkim bardzo się podobała. Było dużo śmiechu, trochę zadumy, a na koniec rzęsiste brawa. Uczniowie pełni wrażeń już czekają na następną wizytę w teatrze.
I. Grymek, U. Stanisz
"Kto czyta książki, żyje podwójnie."
(Umberto Eco)
W październiku dzieci z klasy Ia i Ib odwiedziły szkolną i publiczną bibliotekę, które mieszczą się w naszej szkole. Miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźne księgozbiory przeznaczone specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Dzieci otrzymały dyplomy przyjęcia do grona czytelników. Jednak najważniejszym momentem dla dzieci było założenie własnej karty bibliotecznej przez p. Elżbietę Bednarczyk i samodzielne wypożyczenie pierwszej książki. Natomiast pod okiem pani Edyty Kuraś dzieciaki wykonały piękne zakładki do swoich książek.
Zakończeniem przygody była wycieczka do Biblioteki Publicznej w Michałowicach w dniu 30 października. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe przedstawienie o zaletach czytania książek. Mała Zosia opowiedziała dzieciakom, że dzięki czytaniu książek możemy przenieść się gdziekolwiek chcemy, a dzieje się to poprzez naszą wyobraźnię. Na zakończenie uczniowie obejrzeli bibliotekę i pohasali w kąciku zabaw. Każdy uczeń otrzymał książeczkę, pamiątkowy dyplom oraz słodką niespodziankę.
Bardzo dziękujemy p. Elżbiecie Bednarczyk i p. Edycie Kuraś, paniom z Biblioteki Publicznej w Michałowicach oraz pracownikom CKiP za zorganizowanie ciekawych i pouczających lekcji bibliotecznych dla pierwszoklasistów.
Wychowawczynie: B. Wysocka, J. Styczeń
Uczniowie klas drugich szkoły podstawowej przystąpili do konkursu w formie gry on-line, ucząc się jak bezpiecznie i oszczędnie korzystać z prądu. Klasy zostały zgłoszone przez nauczycieli. Za zgodą i pomocą rodziców uczniowie zalogowali się na stronie www.krainatauronka.pl Uczestnicy konkursu będą grać indywidualnie, a ich wyniki sumują się na koncie całej klasy. Dzieci rozwiązując zadania konkursowe będą ratować świat ,,przywracając prąd” poszczególnym częściom świata. Przystąpienie do konkursu następuje wtedy, gdy ponad 50% uczniów klasy aktywuje swoje konta. W konkursie klasy mogą wygrać tablety, gry, eko – zabawki i inne nagrody.
Konkurs podzielony jest na cztery etapy o następującej tematyce:
Elektryzujące podstawy (I etap : 02.11.2015 – 29.11.2015 )
Od elektrowni do domu (II etap: 30.11.2015 – 03.01.2016)
Prąd w naszym życiu (II etap :04.01.2016 – 31.01.2016)
Oszczędzanie i zielona energia (IV etap: 01.02.2016 – 28.02.2016)
Zachęcam do odwiedzin strony www.krainatauronka.pl – tam znajduje się też szczegółowy harmonogram konkursu.
Elżbieta Machnik
W ramach realizacji wieloletniego programu wspierania finansowego gminy w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020, Gmina Michałowice finansuje dożywianie dzieci i uczniów uczęszczających do szkół funkcjonujących na terenie naszej gminy oraz realizujących naukę w szkołach pozagminnych.
Z dniem 1 października 2015 roku, nastąpiła zmianach w wysokości kryterium dochodowego.
Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana nieodpłatnie rodzinom, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, czyli nie przekracza kwoty 771,00 zł na osobę w rodzinie.
W ramach ww. Programu realizowane są działania dotyczące w szczególności zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania:
a) dzieciom do 7 roku życia,
b) uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
UWAGA! Pomoc w formie świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności, przyznawana jest w ramach Programu jedynie w przypadku braku możliwości zapewnienia posiłku lub gdy przyznanie pomocy w formie posiłku byłoby nieuzasadnione z uwagi na sytuację osobistą lub rodzinną.
Mając na uwadze powyższe, informuję, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach przyjmuje wnioski w sprawie dożywiania dzieci w szkołach, również tych realizujących naukę w szkołach poza terenem gminy Michałowice.
Wnioski należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach, tj. Plac Józefa Piłsudskiego 1, pokój 6, w godzinach pracy Ośrodka (poniedziałek 8:00 – 18:00, wtorek – czwartek 8:00 – 16:00, piątek 8:00 – 15:00) osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą mailową: gops@michalowice.malopolska.pl .
Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, w drodze postępowania administracyjnego, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby/rodziny ubiegającej się o tę formę wsparcia.
Szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie udzielają pracownicy Ośrodka pod numerem: 12 388 87 70.
Przed nami 30 dni systematycznej pracy, podczas których chętni uczniowie będą rozwiązywać zadania matematyczne, które będą zamieszczane na tablicy obok sali 19.
Uczniowie samodzielnie je przepisują, rozwiązują i, w ustalonej na lekcji wprowadzającej do konkursu formie, wrzucają rozwiązania do specjalnej skrzynki na drugi dzień. Na tablicy pojawiają się rozwiązania, z którymi uczestnicy konkursu mogą się zapoznać i sprawdzić, czy ich sposób rozwiązania był czytelny, mogą wyjaśnić swoje problemy na zajęciach dodatkowych. O ile łatwiej się rozmawia o zadaniu, z którym już sam powalczyłem i wiem, czego nie wiem.
Są to zadania, które oswajają uczniów z zadaniami z konkursów matematycznych, pokazują, że można je pokonać, rozwijają zdolności i zainteresowania matematyczne, pozwalają dostrzegać prawidłowości matematyczne w otaczającym świecie.
Uczymy się systematyczności, pracowitości, i wytrwałości, pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz postawy dociekliwości, rozwijamy chęć poszukiwania i zdobywania informacji, rozwijamy umiejętność współdziałania z kolegami zainteresowanymi danym tematem.
Trzymam kciuki i powodzenia.
Organizator konkursu Elżbieta Rybicka