Serdecznie zapraszamy na warsztat oraz profesjonalne konsultacje indywidualne z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego, które odbędą się 17 marca 2016 roku o godz. 17.30 – 19.00
Dyrekcja Szkoły
Drodzy Rodzice uczniów klas III
Serdecznie zapraszamy na warsztat oraz konsultacje indywidualne z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego.
Zapewne z dużą troską i zaangażowaniem myślicie o przyszłości zawodowej swojego dziecka. Mogą pojawiać się w tym temacie pytania: „Jakie predyspozycje zawodowe ma moje dziecko?”, „Jaką ma wybrać szkołę?”, „W jakiej pracy najlepiej się sprawdzi?”, „Jakie zajęcia sprawią mojemu dziecku najwięcej satysfakcji?”.
Rynek pracy wciąż się zmienia, a eksperci opracowują prognozy związane z popytem na pracę jedynie na kilka najbliższych lat. Warto jednak je znać i wziąć pod uwagę w planowaniu przyszłości nastolatka.
Planowany rozkład czasu:
Godz. 17.30 – 18.15 – Warsztaty dla rodziców (uczniowie jeżeli chcą również mogą uczestniczyć)
Godz. 18.15 –19.00 – Konsultacje indywidualne dla rodziców
Tematyka warsztatów:
Tematyka spotkań indywidualnych (przykładowa):
Informacje organizacyjne:
Data: 17 marca 2016r., godz. 17.30-19.00
Prowadzenie warsztatów i konsultacji: Karolina Nikorowska – Psycholog, doradca zawodowy.
Do zobaczenia
Zgodnie z przyjętym kalendarzem dnia 17.03. 2016 r. tj. czwartek w naszej szkole odbędzie się dzień otwarty oraz spotkania z Rodzicami wg następującego harmonogramu:
Podczas wywiadówki odbędzie się kiermasz wielkanocny w sali nr 11.
Dzień Otwarty w godz. od 15.00 – 17.00 w sali nr 17.
Porady dietetyka - sala nr 16
„MALI uczniowie idą do szkoły”
Prosimy Rodziców o wsparcie naszej szkolnej akcji UNICEF i pomoc małym mieszkańcom afrykańskiego MALI.
Pomóżmy wyposażyć szkoły i zmienić los dzieci w afrykańskim Mali.
Dzieci te, także chciałby chodzić do szkoły i uczyć się w lepszych warunkach.
Nasza akcja odbędzie się podczas Zebrania z Rodzicami w dniu 17 marca 2016 r.
Serdecznie dziękujemy!
Koordynatorzy Projektu UNICEF- „Mali uczniowie idą do szkoły”
Elżbieta Lotko i Agata Mozdyniewicz
10 marca uczniowie kl.I b oraz Przedszkolaki pojechali do FILHARMONI w Krakowie na koncert „Muzyka i Dusza”
Dzięki uprzejmości Babci Melodii i Kuzynki Klawiaturki dzieci mogły poznać instrumenty, które mają Duszę. Wyjątkowe i niezwykłe było pojawienie się PÓR ROKU, które zatańczyły dla dzieci przy akompaniamencie wiosennych kwiatów grających na instrumentach smyczkowych.
Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z Filharmonią. Koncert był dla dzieci nie tylko świetną lekcją muzyki, ale również niezwykłą podróżą do krainy Wiosny po której oprowadzały nas wiosenne dźwięki …
Jolanta Styczeń
Dyrekcja Zespołu Szkół w Więcławicach Starych wraz z koordynatorką Jolantą Styczeń zapraszają dzieci w wieku 5-10 lat do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Chrzest polski w oczach dziecka”
Namaluj jak według Ciebie mogła wyglądać uroczystość przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz jego otoczenia w 966r.
Cele konkursu:
- Przypomnienie dzieciom poprzez twórczość plastyczną o ważnej rocznicy Chrztu Polski,
- Kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy historycznej o Polsce.
- Promowanie talentów.
Zasady konkursu:
- Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat
- Format pracy A3, A4
- Technika dowolna (rysunki: kredka, ołówek, pastele, węgiel; prace malarskie: akwarele, farby plakatowe; wycinanka, kolaż, mozaika).
- Na odwrocie każdej pracy należy napisać imię i nazwisko oraz wiek ucznia, klasę.
- Prace uczniów przyjmowane będą do 31 marca 2016r.
- Ogłoszenie laureatów etapu szkolnego odbędzie się 6 kwietnia 2016r.
Organizatorem konkursu „Chrzest Polski w oczach dziecka” jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Koordynator etapu szkolnego konkursu- Jolanta Styczeń
Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w Projekcie edukacyjnym UNICEF – „MALI uczniowie idą do szkoły”.
Nasz projekt jest dwuetapowy.
Pierwszy etap – luty i pierwszy tydzień marca 2016 - Konkurs plastyczny na najciekawszą KSIĄŻECZKĘ zaprojektowaną i wykonaną przez dzieci i młodzież.
Cele konkursu plastycznego:
Drugi etap – marzec 2016 – udział w Projekcie edukacyjnym – „MALI uczniowie idą do szkoły”.
Cele projektu:
Wszystkie stworzone przez uczniów książeczki zostaną zaprezentowane podczas – Zebrania z rodzicami w marcu 2016 r.
Będzie można wybrać sobie dowolną książeczkę w zamian za przekazanie darowizny na edukację dzieci w afrykańskim kraju Mali.
„UNICEF szacuje, że ponad 61 milionów dzieci w wieku szkolnym nie pobiera edukacji na poziomie podstawowym, a jeszcze więcej nie kontynuuje nauki w szkołach średnich. Największy problem z poziomem upowszechnienia edukacji jest w południowej Azji oraz we wschodniej i środkowej Afryce. Edukacja jest niezwykle ważna dla rozwoju człowieka, przekłada się na wszystkie sfery życia. Wykształcenie przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa, gdyż daje szansę na podjęcie dobrej pracy zarobkowej i zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb. Problem ten widoczny jest w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mnie kontynuuje naukę w szkole średniej. Niestety będzie to skutkować tragicznymi efektami w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by dzieci w Mali zdobyły wykształcenie.”
Koordynatorzy Projektu edukacyjnego UNICEF – „Mali uczniowie idą do szkoły”: Elżbieta Lotko i Agata Mozdyniewicz
MALI_podstawowe_informacje_o_kraju.pdf
14 grudnia 2015 roku 26 uczniów klas I-III brało udział w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko ) dla Mistrzów.
w sumie 9 uczniów zdobyło dyplom wyróżnienia.
Pozostali uczniowie otrzymali także dyplomy za uczestnictwo: Aleksandra Dąbrowska, Sebastian Kura , Mateusz Undas, Maja Dulewicz, Zuzanna Napora, Julia Baran, Milena Sokół, Radosław Gwizdała, Antoni Bełz, Julia Bednarczyk, Kacper Jednaki, Krzysztof Masternak, Norbert Szyba, Bartłomiej Chmura, Norbert Klupa, Mateusz Walczak, Michalina Pasierb.
Należy podkreślić, że w konkursie brało udział 4800 uczestników z całego kraju, w tym 487 z Małopolski. Gratulujemy naszym uczniom, którzy uplasowali się na tak wysokich pozycjach.
Koordynator: B. Wysocka. E. Machnik i A. Mozdyniewicz
W dniu 4 lutego 2016r. w naszej szkole gościliśmy pana ratownika medycznego. Uczniowie klas II mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, samodzielnie ćwiczyły wykonywanie masażu serca na fantomie osoby dorosłej i małego dziecka oraz ułożenie w pozycji bezpiecznej.
Pan ratownik opowiedział także o tym jak należy się zachować i czego robić nie wolno gdy kogoś porazi prąd, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów ratunkowych oraz jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką.
Ratownik medyczny pokazał dzieciom jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED, który służy do przywracania akcji serca. Na spotkaniu był także obecny przedstawiciel straży pożarnej Pan Maciej Podymkiewicz, który poinformował wszystkich, że na terenie gminy Michałowice, a dokładniej całkiem niedaleko naszej szkoły, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcławicach Starych znajduje się takie urządzenie.
Na koniec dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Chmury, która zaopatrzyła nas w materiały higieniczne i opatrunkowe, Pan ratownik pokazał na dzieciach jak należy wykonywać opatrunki. Z zajęć każdy uczeń wyszedł opatrzony, uśmiechnięty i z nową wiedzą.
Następnego dnia wybraliśmy się na spacer po okolicy, żeby zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się urządzenie AED. Lekcja odbyła się w ramach projektu „Planeta Energii”.
Agata Mozdyniewicz, Elżbieta Machnik
Zabawa w Krainie Tauronka wchodzi w ostatni zakręt.
Wspólne zmagania wszystkich uczniów przyczyniły się do tego, że w niemal całej Krainie przywrócony został prąd.
Trzeci etap zmagań w Krainie Tauronka już za nami. Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat, który przedstawia Krainę Tauronka w zimowej odsłonie. Oprócz zadania kreatywnego dzieci rozwiązywały kolejne quizy i grali w trzecią grę komputerową zdobywając kolejne punkty.
Prace dzieci można obejrzeć na gazetce szkolnej ( parter) oraz na stronie szkoły.
Punktacja klas po III etapie:
Klasa II a – 2771 punktów
Klasa II b – 2254 punktów
Po trzecim etapie nasze klasy pasują się na 23 i 24 miejscu na 130 szkół.
Życzymy wam wytrwałości, gratulujemy zdobytych punktów i zachęcamy do dalszej GRY. Przed nami IV, ostatni już etap, który trwać będzie do końca lutego. Pamiętajcie - odwiedzamy Krainę Tauronka!
E. Machnik, A. Mozdyniewicz
Następne spotkanie, z cyklu wieczorów poetyckich w naszej szkole, odbędzie się 25 lutego o godzinie 16 w sali nr 1. Wieczór poświęcony będzie poezji miłosnej.
Miłość jest wieczna i nieśmiertelna. Od pradziejów ludzie rozważają ten fenomen i ulegają miłości na zawsze. Chętnie oddają się w jej niewolę, bo daje ona szczęście i jest motorem życia człowieka.
Będzie też słodki poczęstunek.
Zapraszają gimnazjaliści i p. D. Karwan.
Uczniowie Zespołu Szkół w Więcławicach Starych w dniach 15 – 17 lutego 2016 r. będą uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych organizowanych w Parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach wg następującego harmonogramu:
Poniedziałek:
10.00 – spotkanie rekolekcyjne kl. III – VI
11.00 – spotkanie rekolekcyjne kl. 0 – II
12.00 – spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży z gimnazjum
Wtorek:
10.00 – spotkanie rekolekcyjne kl. III – VI
11.00 – spotkanie rekolekcyjne kl.0 – II
12.00 – spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży z gimnazjum
Środa:
10.00 – Msza św. kl. IV – VI
11.00 – Msza św. dla młodzieży z Gimnazjum
12.00 – spotkanie rekolekcyjne dla klas 0 – III
5 lutego 2016 klasy trzecie pojechały do Filharmonii Krakowskiej na koncert „ Muzyczne tajemnice”.
Babcia Melodia z Dziadkiem Rytmusem i Kuzynką Klawiaturką Fortepianową szukali Księgi Muzycznych Tajemnic. Razem z nimi odwiedziliśmy: operę, operetkę, kawiarenkę muzyczną, teatr baletowy, kino, wystawę szopek oraz salę kameralną w filharmonii.
Wszyscy spotykaliśmy się na uliczce Babci i Dziadka. Koncert bardzo nam się podobał.
Uczniowie klas trzecich z wychowawczyniami
W ramach programu ,,Planeta Energii” nasza szkoła bierze udział w konkursie dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, którego głównym celem jest edukacja najmłodszych nt. energii elektrycznej, jej roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych lub nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.
W konkursie uczestniczą uczniowie klasy II a i II b pod kierunkiem wychowawców pani Elżbiety Machnik i pani Agaty Mozdyniewicz. Do realizacji programu włączyli się również Rodzice uczniów.
Realizacja programu zakończy się 15 lutego 2016 roku. Obejmuje przeprowadzenie lekcji na następujące tematy:
W poniedziałek 1 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Trwał od godziny 11.30 do13.30. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas 0 - III. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości, euforii, nie obyło się też bez niespodzianek.
Dzięki wspólnej współpracy wychowawców i rodziców możemy zorganizować w naszej placówce bale. Są one atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie.
Do wspólnej zabawy zaprosili prowadzący imprezę wodzireje. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Prowadzący urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani słodkościami.
W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!
Dzieci miały również możliwość udziału w loterii fantowej prowadzonej przez koleżanki z klasy szóstej. Loteria cieszyła się wielkim powodzeniem.
Już dziś zapraszamy na kolejny bal, który odbędzie się za rok … .
Opiekun SU klas O-III B. Wysocka
Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na grypę, przypomina o konieczności przekazania dzieciom w przedszkolach i uczniom w szkołach informacji dotyczącej zapobiegania grypie. Równocześnie przesyła ulotki informacyjne dotyczące zachowań przyczyniających się do ograniczenia zachorowań na grypę – do wykorzystania w działaniach profilaktycznych.
Zachęcamy do zapoznania z treścią ulotki: ulotka_do_szkol-_grypa.pdf
Karnawał to czas radości i tańca. 26 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbył się Karnawałowy Bal Przebierańców. Tego dnia sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Kolorowe balony i serpentyny zachęcały do wspólnej zabawy. Na bal licznie przybyły wróżki, księżniczki, pszczółki, motylki, elfy, myszki. Byli też książęta, rycerze, diabły, Spidermani, czarodzieje a nawet policjant. Przebierańcy bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło także konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Jak co roku, największym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny. Tym razem była to „Bałwankowa zima”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek. Aby nie zabrakło siły, organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców, którzy aktywnie włączali się w proponowane zabawy.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasz bal karnawałowy udał się: Rodzicom uczniów klas młodszych, Państwu Bajorkom z Woli Więcławskiej, Firmie EKLER z Baranówki, Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Oddział Gminy Michałowice - serdecznie dziękujemy! – Organizatorzy: I Grymek, K. Kita, J. Kociarz, U. Stanisz
Patronat: Dyrekcja Zespołu Szkół w Więcławicach Starych
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,KRAINA TAURONKA” II ETAP
W Krainie Tauronka jest coraz jaśniej! Nowy II etap to nowe gry i quizy W grudniu uczniowie grali w drugą już grę konkursową i rozwiązywali 4 quizy, które uczyły ich jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Tworzyli z pomocą nauczycieli i rodziców witraże przedstawiające urządzenia elektryczne. Zdjęcia zostały przesłane przez nauczycieli i zostaną ocenione przez jury zdobywając dodatkowe, cenne punkty 17 stycznia. Prace dzieci można obejrzeć na gazetce szkolnej ( parter) oraz na stronie szkoły.
Punktacja klas po II etapie:
Klasa II a – 2271 punktów
Klasa II b – 2339 punktów
Życzymy wam wytrwałości, gratulujemy zdobytych punktów i zachęcamy Rodziców do dalszej pomocy. Przed nami III etap, który trwać będzie do końca stycznia. Pamiętajcie, że chociaż ferie w pełni, my odwiedzamy Krainę Tauronka.
E. Machnik, A. Mozdyniewicz
20 i 21 stycznia 2016 w godzinach 10:00 -12:00 zapraszamy uczniów na zajęcia sportowe do naszej szkoły. Zajęcia poprowadzi p. Leszek Majewski.
Zgodnie z przyjętym kalendarzem dnia 04.02.2016 r. tj. czwartek odbędzie się spotkanie z rodzicami wg następującego harmonogramu:
Jesteśmy w trakcie realizacji międzynarodowego projektu eTwinning zatytułowanego „Folk art - our local, cultural heritage”. Współpraca z uczniami dwóch zagranicznych szkół- Bedriye Kadir Uysal Orta Okulu z Turcji oraz Escola EB 2,3 de Alcanede z Portugalii układa się bardzo pomyślnie. W zeszłym tygodniu spotkała nas miła niespodzianka. Uczniowie szkoły partnerskiej z Turcji przesłali pocztą piękne, własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świąteczno-noworocznymi.
Uczniowie z Turcji oraz nauczycielka języka angielskiego, pani Tulay Bozkur przygotowują kartki noworoczne.
Te same kartki oglądane w Polsce przez naszych uczniów.
Idea łączenia szkół ponad granicami daje wiele korzyści. Między innymi, stwarza możliwość komunikacji z europejskimi kolegami, a co za tym idzie rozwijania kompetencji językowych, nabywania umiejętności informatyczno-technologicznych, a przede wszystkim poszerzania wiedzy z zakresu kultur krajów partnerskich.
Od momentu rozpoczęcia projektu opracowaliśmy plan działań na cały rok, uczniowie zostali zarejestrowani na platformie TwinSpace. ETwinnersi wszystkich szkół partnerskich poznali się nawzajem wymieniając na platformie materiały wykorzystujące różne technologie informatyczne (filmy video, zoobe, zdjęcia). W grudniu, młodzież z Portugalii i Polski wykonała elektroniczne kartki świąteczne, na których znalazły się życzenia i opis tradycji spędzania Świąt Bożego Narodzenia. Na bieżąco tworzymy na platformie dziennik projektu, w którym opisujemy w języku angielskim najważniejsze wydarzenia i dzielimy się naszymi wrażeniami. Kolejnym punktem do zrealizowania jest przygotowanie prezentacji o naszych szkołach i miejscowościach. W międzyczasie, uczniowie zbierają i gromadzą liczne materiały dotyczące sztuki ludowej, z których niebawem powstaną ciekawe prezentacje i filmy. Najbardziej wyczekiwaną chwilą jest planowana po feriach zimowych pierwsza rozmowa z naszymi tureckimi i portugalskimi przyjaciółmi za pośrednictwem Skype`a. Projekt potrwa do końca maja 2016r.
Opracowała: Ewelina Janas