20 listopada obchodzimy rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Konwencja nakłada na państwa obowiązek podejmowania działań biorąc pod uwagę prawa i obowiązki rodziców dziecka lub jego opiekunów. Ponadto, nakazuje państwom poszanowanie praw i obowiązków rodziców, członków rodziny, środowiska, opiekunów prawnych, innych osób, do ukierunkowania dziecka i udzielania mu rad przy korzystaniu przez nie z praw określonych w konwencji. Konwencja wskazuje, że rodzice lub inne osoby odpowiedzialne za dziecko ponoszą główną odpowiedzialność za jego utrzymanie oraz zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju. Szczególną uwagę konwencja poświęca dzieciom niepełnosprawnym, nakładając na państwo obowiązek zapewnienia warunków integracji społecznej, edukacji, rehabilitacji, rekreacji, dostępu do opieki zdrowotnej.
W klasach I-III uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka i zaproszeni do wykonania samodzielnych prac plastycznych, co pozwoliło na utrwalenie praw w świadomości dzieci. Kolorowe prace z przedstawionymi prawami dziecka zostały wyeksponowane na korytarzu szkoły.
Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.
Wychowawcy klas I-III
KONKURS
„PRAWA DZIECKA”
Prace należy przesłać do dnia 30 listopada 2021 r.
na adres e-mail: monika.stepien@spwieclawice.pl
Organizatorzy konkursu:
Zespół wychowawców klas IV-VIII
Koordynator konkursu:
Monika Stępień
REGULAMIN KONKURSU INFORMATYCZNEGO - „PRAWA DZIECKA”
1. Organizatorzy konkursu:
Zespół wychowawców klas IV- VIII. Koordynatorem konkursu jest Pani Monika Stępień.
2. Przedmiot konkursu:
Przedmiotem konkursu jest:
3. Cele konkursu:
4. Zasady uczestnictwa:
5. Ocena prac:
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po 30 listopada 2021 r.
Przy ocenie prac Komisja Konkursowa zastosuje następujące kryteria:
6. Nagrody:
Wszyscy uczestnicy otrzymają pozytywne oceny z zachowania.
Laureat I miejsca otrzyma nagrodę oraz dyplom.
Laureaci II i III miejsca otrzymają dyplomy.
7. Postanowienia końcowe:
Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora.
Uczestnik konkursu oświadcza, że wyraża zgodę na wykorzystanie swoich danych osobowych przez Organizatora w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody oraz wyraża zgodę na umieszczenie danych w materiałach publikowanych przez Organizatora i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych.
10. 11. 2021 roku uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce w celu zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej. Mieli okazję podziwiać najstarszą czynną kopalnię soli kamiennej w świecie wpisaną na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zwiedzanie zaczęło się od forsownego zejścia 360 schodami na głębokość ok. 130 metrów. Uczniowie dowiedzieli się, że nieczynne części kopalni stanowią obecnie obiekt muzealno- turystyczny. Poznali dzieje przemysłu solnego, pracę górnika, rozwój techniki kopalnianej oraz krótką historię kopalni. Maszerując udostępnionymi zwiedzającym chodnikami uczniowie podziwiali wykute w soli rzeźby i płaskorzeźby, kaplice wykonane przez górników w ciągu wielu stuleci a także jeziora (oczywiście słone). Po zakończeniu zwiedzania dzieci mogły zakupić w sklepikach kopalnianych drobne upominki i pamiątki z soli. Była to ciekawa i udana wycieczka.
Wychowawcy klas drugich i trzecich
PUNKTACJA
Estetyka – 2 p.
Gazetka – 2 p.
Czas poświęcony / ilość / jakość dekoracji – 2 p.
PUNKTY DODATKOWE
Flaga – 1 p.
Udekorowanie klasy – 1 p.
Uwzględnienie faktów, osób związanych z wydarzeniem, dat, itd. … - 2 p.
W klasach I-III (punkty 1-5)
W klasach IV-VIII (punkty 1-10)
Wyniki konkursu w klasach I-III:
I miejsce - Klasa 3A
II miejsce - Klasa 2B
III miejsce - Klasa II A
Wyniki konkursu w klasach IV-VIII:
I miejsce - Klasa 8 A + Voucher (1 dzień)
II miejsce - Klasa 4 B + Voucher (3 lekcje)
III miejsce - Klasa 4 A + Voucher (1 lekcja)
Gratulujemy Zwycięzcom!!!
(Nagrody będą wręczone w poniedziałek)
Św. Augustyn: „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
Dla uczniów to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.Uczniowie klas I-III włączyli się w obchody tego święta poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych, najmłodsi uczniowie uczyli się hymnu narodowego. Dzieci wykonały piękne dekoracje w klasach i przyozdobiły drzwi swoich sal lekcyjnych
Zapraszamy do szkolnej galerii.
Nauczyciele klas I-III
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
Komunikat dotyczący infolinii znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klas trzecich udali się w miejsca pamięci, aby swoją obecnością wyrazić wdzięczność tym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Dzieci uporządkowały teren, złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Nastała jesień. Liście na drzewach mienią się pięknymi barwami, więc i my na zajęciach Laboratorium chemika wykonywaliśmy kolorowe eksperymenty. Najpierw tworzyliśmy ciekawie wyglądające obrazy na mleku, potem odkryliśmy jak można otrzymać kolory: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Udało nam się nawet zrobić tęczę w probówce. Nauczyliśmy się w jaki sposób opisuje się doświadczenia fizyczno-chemiczne.
Pozdrawiamy - Uczniowie klasy 4a i 4b
„Ślubuje uroczyście: być dobrym i uczciwym, strzec honoru
i dobrego imienia szkoły, szanować nauczycieli, przełożonych
i rodziców, uczyć się tego co piękne, kochać swoją Ojczyznę”.
Dzień 14 października 2021 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla pierwszoklasistów. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania 59 dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych.
Uroczystość prowadziły wychowawczynie klas pierwszych pani Barbara Wysocka, pani Jolanta Styczeń i pani Magdalena Szczepaniak oraz przedstawiciele SU klas IV-VIII.
Uczniowie klas I a, I b, I c przygotowali program artystyczny. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów.
Każdy uczeń, po kolei wystrojony w biret wystąpił na środek sali. Pani dyrektor, ogromnym ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia. Dzieciaki otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodką niespodziankę od SU.
Na końcu była chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali dla pociech rodzice. Ten dzień był pełen wrażeń zarówno dla uczniów, jak i rodziców.
Wychowawczynie: B.Wysocka, J. Styczeń, M. Szczepaniak
14 października 2021 roku w klasach drugich i trzecich Szkoły Podstawowej nie zabrakło akcentów przypominających o obchodach Dnia Edukacji Narodowej.
Jak zawsze nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. W pięknych galowych strojach uczniowie klas trzecich przygotowali krótki program artystyczny, aby słowem i piosenką uświetnić ten wyjątkowy dzień w roku.
Gościem honorowym była zaproszona przez p. Irenę Grymek – Pani Danuta Sokół – wieloletnia nauczycielka historii, która w piękny sposób opowiedziała o podobieństwach i różnicach między dawną a obecną szkołą.
Odpowiadała na pytania uczniów: Jakie przedmioty były najtrudniejsze? Z jakich książek się uczono? Jakie były przybory szkolne? Jakie kary wymierzano za brak pracy domowej, czy niewłaściwe zachowanie na lekcjach? Gdzie odbywały się zajęcia z wychowania fizycznego? Jak chodzili ubrani do szkoły uczniowie?
Zorganizowana wystawa przedstawiająca dawna szkołę była dopełnieniem ‘’ naszej lekcji historii”
Spotkanie stało się wspaniałą okazją powrotu do tamtych czasów i tamtych miejsc, które dzisiaj być może wyglądają już nieco inaczej ,ale ciągle są żywe we wspomnieniach.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło z ust Pani Dyrektor Moniki Wołek, która podziękowała za lekcję historii i złożyła życzenia nauczycielom – wychowawcom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
Dzisiejszym spotkaniem rozpoczęliśmy cykl wieczorów poetyckich. Cieszymy się, że wszystko wróciło na swoje tory, że jak zwykle możemy spotkać się w sali 1 i przy blasku zapalonych świec posłuchać pięknych utworów poetyckich. Tym razem wieczór poetycki poświęciliśmy jesieni. Ta kolorowa, piękna pora roku rozgościła się u nas już dawno. Kusi barwą liści, szumem wiatru, muzyką kropel deszczu bijących o szyby. I jak tu nie kochać jesieni. Pod takim właśnie tytułem ukrył się pierwszy wiersz, rozpoczynający dzisiejsze spotkanie. Uczniowie i ich rodzice pięknie recytowali utwory poświęcone tej nostalgicznej i czarodziejskiej porze roku. Zwieńczeniem spotkania z poezją był występ Damiana Kłuska absolwenta naszej szkoły, który zaśpiewał dla nas wybrane ze swego repertuaru, piękne piosenki. Bardzo dziękujemy mu za to. Dziękujemy wszystkim za udział w tym jesiennym poetycko muzycznym wieczorze.
Danuta Karwan
We wrześniu uczniowie klasy II a poznawali, jak zgodnie żyć z przyrodą. W ramach tego zagadnienia pogłębiali wiedzę na temat sposobów ochrony naszej planety przed “inwazją” śmieci. Rozmawiali na temat problemu rosnącej ilości odpadów, zaśmiecania środowiska oraz konieczności recyklingu. Utrwalili również zasady segregowania śmieci. Dowiedzieli się, że wiele odpadów można jeszcze raz wykorzystać, dać im drugie życie. Ze zgromadzonych odpadów dzieci miały za zadanie wykonać "śmieciowe potwory". Temat wywołał wiele emocji, a pomysłów nie brakowało.
Problem śmieci nie ma dla drugoklasistów tajemnic!
Uczniowie klas I-III na przełomie września i października 2021 r. obejrzeli dwa spektakle w krakowskim teatrze Groteska. Jednym z nich była sztuka pt." O Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach" znana wszystkim opowieść o losach biednej sierotki, gnębionej przez macochę i przyrodnie siostry. Uczniowie obejrzeli też przedstawienie pt. „ Brzydkie kaczątko” . Bohater nieakceptowany tylko za to, że wygląda inaczej przeżyje wiele bolesnych doświadczeń zanim z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Mieliśmy możliwość podziwiać piękne lalki oraz efekty specjalne, dzięki którym przenieśliśmy się w świat magii dziecięcych marzeń. Jeszcze raz odkryliśmy bardzo ważną prawdę, że najważniejsze jest piękno ukryte w ludzkim sercu.
Wychowawcy klas I-III
23 września, na powitanie jesieni, uczniowie klas II b i III b udali się do Teatru Groteska na pełne humoru przedstawienie pt. „Pchła Szachrajka”. Tytułowa bohaterka to sprytna pchełka, która wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek, uczyła języka pcheł zamiast języka angielskiego. Perypetie pchełki w muzycznej oprawie pełnej kolorowych kostiumów i ciekawych rekwizytów dostarczyły mam wielu niezapomnianych wrażeń.
Agata Mozdyniewicz, Urszula Stanisz
Co tam zmalowały nasze świetliczaki? Piękne torby. Dobrzy ludzie podarowali nam pisaki i torby a nasze dzieciaki wraz z Panią Ewą i Panią Kasią dołożyły swoje pomysły i talenty plastyczne. Tak powstały te niezwykle kolorowe torby, które będzie można kupić podczas kiermaszu charytatywnego w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Więcławice Stare już w najbliższą niedzielę. To cegiełka od naszych uczniów na leczenie chorego Bogusia Brygada Bohdana kontra guz mózgu - licytacje