21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wyruszyli na poszukiwanie wiosny. Dzieci odwiedziły plac zabaw w Masłomiącej, spacerowały wokół szkoły, urządziły zabawy na boisku szkolnym. Słońce oraz piękna pogoda dodawały najmłodszym optymizmu i chęci do odkrywania pierwszych oznak wiosny. Podczas wypraw uczniowie zgodnie ze starym zwyczajem przegonili zimę i przywoływali ciepłe dni oraz życzyli wszystkim, żeby budząca do życia przyroda dodała wszystkim sił i pozytywnej energii.
Podczas zajęć uczniowie wykonali wiosenne prace plastyczne, opaski na głowę oraz plakaty, które prezentowali na szkolnym apelu. Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!
nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
W ramach zajęć edukacji dla bezpieczeńtwa, jako uzupełnienie wiadomości i umiejętności, uczniowie klas ósmych wzięli udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.
W dniach 14 - 18 marca obchodziliśmy Święto Matematyki.
Zagłębialiśmy się w świat liczb, figur, nieskończoności, błyskotliwych rozumowań i niezwykłych olśnień.
W dniach 8 -11 marca dzieci z klas młodszych konkurowały w rozwiązywaniu łamigłówek i zadań matematycznych. Zainteresowani uczniowie wykonali także gry planszowe utrwalające działania arytmetyczne. Gratulujemy uczestnikom z klas 1b, 2a, 3a, 3b, a w szczególności uczniom z klasy 1c, którzy najliczniej włączyli się do zabawy.
Organizatorzy
W geście solidarności z mieszkańcami Ukrainy młodzież naszej szkoły przygotowała gazetkę ścienną z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec wojny oraz promującymi prawo do wolności wszystkich mieszkańców świata.
1. Cele konkursu
- kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka i otaczającej przyrody,
- rozbudzanie zainteresowań literackich i przyrodniczych,
- popularyzacja poezji i rozbudzanie aktywności uczniów poprzez dobrowolny udział w organizowanych konkursach,
- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów,
- zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły,
2. Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III,
- każda klasa może zaprezentować maksymalnie pięć utworów,
- konkurs ma charakter indywidualny, dopuszcza się recytację utworu w grupie
3. Przebieg konkursu
Konkurs odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku godz.9.00.
4. Kryteria oceny Komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
-interpretacja tekstu,
- kultura słowa,
- ogólny wyraz artystyczny ( uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
- dopuszcza się recytowanie wierszy z podkładem muzycznym
5. Nagrody dla laureatów
Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wyniki konkursu będą rozpatrywane w dwóch kategoriach wiekowych klasy pierwsze oraz klasy drugie i trzecie. Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania.
Organizator konkursu: Elżbieta Machnik
Szkolny Klub Wolontariatu z całego serca dziękuje wszystkim darczyńcom za ofiarowaną pomoc.
Odzew jest tak ogromny, że wolontariusze mają ręce pełne roboty, a samochody przewożące dary wypełnione są po sufit.
Niestety nie wszystkie ubrania i zabawki nadają się, aby przekazać je potrzebującym. Jest to dodatkowa praca dla wolontariuszy i problem gdzie pozbyć się tych rzeczy.
W związku z tym Szkolny Klub Wolontariatu zbiera wyłącznie:
Zebrane dary wolontariusze przekażą potrzebującym z Ukrainy.
24.02.2022 uczniowie klas drugich byli na wycieczce w Muzeum Iluzji. To nie było zwykłe muzeum,
bo wszystkiego można było dotykać! Muzeum znajduje się w pięknej zabytkowej kamienicy Potockich niedaleko Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest to fantastyczne miejsce, w którym można się pobawić, jak i czegoś dowiedzieć. To interaktywna przestrzeń, w której mieszają się takie dziedziny jak fizyka, historia, sztuka i optyka. Przy każdym eksponacie jest opis działania danej instalacji, co bardzo ułatwia zrozumienie „iluzji”, czyli sztuczki na jaką nabiera się nasz mózg. Pani przewodnik wyjaśniała działanie eksponatów i można było ją o wszystko dopytać. Zwiedzając wystawę dzieci przeżyły niezwykłą, interaktywną przygodę. Zawitały do świata pozorów, złudzeń
i paradoksów...
Poza zwiedzaniem muzeum uczniowie przeszli spacerem po Wzgórzu Wawelskim i dziedzińcu arkadowym zamku oraz pod Smoczą Jamę, gdzie zrobili pamiątkowe zdjęcie.
Nasz wyjazd zbiegł się z “tłustym czwartkiem” i dzieci mogły skosztować pysznych pączków, które zakupili rodzice. Tak więc tradycji stało się zadość.
E. Machnik, A. Mozdyniewicz
W klasach młodszych został przeprowadzony konkurs na plakat promujący naszą szkołę. Dzieci zaprezentowały Planety Odkrywców - miejsca, które dobrze znają i w których rozwijają swoje zainteresowania.
Uczniowie pracowali w dwóch kategoriach - indywidualnej i grupowej. Prace zostały wykonane w świetlicy szkolnej i w domu. Poniżej prezentujemy wyniki:
W kategorii praca indywidualna:
I miejsce
Benedykt Gawlik kl 3 b
Henryk Filak kl 3b
W kategorii praca grupowa:
I miejsce
Konrad Janas kl 3 b, Hubert Dyna kl 3 b , Jan Ambrozik kl 3 b
Anna Styczeń kl 3 a, Nikola Szczęśniak kl 3 a , Róża Zajączkowska kl 3 a , Lena Dziura kl 3 a , Antoni Słyż kl 1 c
Oliwia Szczęśniak kl 3 b, Helena Kuźniar kl 3 b
Wyróżnienia:
Wiktoria Januszek kl 3 b
Katarzyna Gaworucha kl 3 b
Marta Szlosek kl 3 b
Lena Kawula kl 3 b
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Prace będzie można oglądać na korytarzu / parter/ oraz na stronie naszej szkoły.
Elżbieta Machnik
Urszula Stanisz
Jolanta Kociarz
Szkolny Klub Wolontariatu przyłącza się do krakowskiej zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Lwowa.
Potrzebne będą: koce termiczne, śpiwory, maty do spania
(z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe.
Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.
Lwów potrzebuje także generatorów prądotwórczych o dużej mocy.
Dary składać można do oznakowanych kartonów pod szkołą
i w szkole pod sala nr 105 i 110.
Można również dostarczyć je osobiście do magazynu znajdującego się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie codziennie w godzinach 12.00-20.00
24 lutego wszyscy, którzy lubią poezję, spotkali się w poetyckiej kawiarence online. Może ostatni raz czytaliśmy wiersze patrząc na siebie przez kamerki. Tematem wieczornego spotkania była poezja epoki Romantyzmu. Uczniowie i ich rodzice recytowali wiersze A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida. Wzruszające westchnienia miłosne, tęsknota za ukochanym, troska o zniewoloną ojczyznę to najczęstsze motywy poezji, której słuchaliśmy. Romantyczne nastroje, twórcy i ich dzieła przeniosły nas w XIX wiek i zachwyciły swą urodą. Miłość miała magiczną moc, moc nieśmiertelności, zjawy i duchy mieszkały z ludźmi, czuwały nad nimi. Dziś zmechanizowany, elektroniczny świat rzadko pamięta o ludzkiej duszy. Ale czy współczesny człowiek jest szczęśliwy?
Danuta Karwan
13 grudnia 2021 roku 11 uczniów klas I, II i III brało udział w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko ) dla Mistrzów.
Uczeń Benedykt Gawlik z klasy III b zajął miejsce 5 i zdobył Dyplom laureata oraz Nagrodę książkową.
Uczeń Wojciech Dyło z klasy I c zdobył Dyplom wyróżnienia.
Pozostali uczniowie otrzymali także dyplomy za uczestnictwo: Michał Mauer, Franciszek Badowski, Aleksander Mauer, Patrycja Szlęk, Bartosz Porada, Karol Skiba, Felix Olczyk, Hubert Wątor i Patrick Marcato.
Gratulujemy naszym uczniom, którzy uplasowali się na tak wysokich pozycjach.
Koordynatorki: B. Wysocka, E. Machnik, J. Zakrzewska
Zapraszamy dzieci wraz z Rodzicami do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie się 3. marca 2022 w godz.17.00- 18.30. Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania bogatej oferty naszych zajęć, bazy lokalowej, do kreatywnego spędzenia czasu podczas warsztatów, do rozmów z nauczycielami, specjalistami, z dyrekcją szkoły,
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych
Jak liczbami opisać wiatr?
Po temperaturze przyszedł czas na kolejny składnik pogody. Młodzi inżynierowie z klas czwartych tym razem wzięli pod uwagę kierunek, siłę i prędkość wiatru. Własnoręcznie zbudowane wiatromierze doskonale przydały się do przedstawienia wiatru za pomocą liczb. Dużym zaskoczeniem okazała się dla wszystkich zasada działania wiatrowskazu. Zachęcamy wszystkich do odpowiedzi na pytanie. Jak powinna się ustawić w stosunku do wiatru prawidłowo skonstruowana chorągiewka?
Skąd wiemy czy jest ciepło czy zimno?
Na to pytanie uczniowie klas czwartych potrafią już odpowiedzieć. Na zbudowanych według instrukcji termometrach uczniowie wykonali pomiary temperatury. Dostrzegli potrzebę istnienia uniwersalnej skali do przedstawiania wyniku pomiarów. Podczas zajęć uczestnicy poznali i zastosowali różne skale służące do opisu temperatury - potrzebne nie tylko inżynierom czy naukowcom, ale też bardzo przydatne dla nas wszystkich w codziennym życiu.