XVI edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
Hasło naszego projektu: „Nie dla wojny. Tak dla Pokoju”
Projekt przeprowadza Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Komitetem Organizacyjnym projektu. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Założenia Projektu wpisują się w aktualne apele Papieża Franciszka, który nieustannie zwraca uwagę świata na los ubogich i konieczność wyrażania aktów miłosierdzia skierowanych do cierpiących niedostatek, chorobę, wykluczenie społeczne.
W sobotę (3.12.2022r.) my uczniowie z klasy 8b ze SP w Więcławicach Starych wraz z księdzem odwiedziliśmy miłą panią z Ukrainy- Panią Tatianę, której zaoferowaliśmy pomoc na miarę naszych możliwości. Pani Tatiana wraz ze swoją rodziną mieszka niedaleko naszej szkoły. Złożyliśmy jej życzenia świąteczne oraz wręczyliśmy prezenty dla młodszych Ukraińców , którzy również tam mieszkają. Odbyliśmy miłą pogawędkę oraz zadawaliśmy pytania. Pani poczęstowała nas pysznym ciastem. W trakcie opowiadała o swojej rodzinie , o tym jak się czuła w związku z wojną na Ukrainie oraz o innych rzeczach. Na koniec ustaliliśmy, że pomożemy następnym razem w przetransportowaniu rzeczy najbardziej potrzebnych (codziennego użytku) dla Ukraińców do busa, który przewozi dary na tereny objęte wojną w Ukrainie.
REGULAMIN KONKURSU
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych oraz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach.
2. Celem konkursu jest:
- Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;
- Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;
- Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa,
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz uzdolnień plastycznych;
- Integracja wspólnoty rodzinnej (szopka może być wykonana z pomocą członków rodziny).
- Stworzenie warunków korzystania z różnorodnych form spędzania czasu wolnego.
3. Tematyka konkursu
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, architektura, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.
WARUNKI KONKURSU
1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie z terenu parafii Św. Jakuba Ap. w Więcławicach Starych
2. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
a. uczniowie kl. I-III,
b. uczniowie kl. IV-VIII ,
c. kategoria mieszana (rodzeństwo, rodzice, grupy koleżeńskie do 3 osób).
3. W konkursie nie mogą być zgłaszane szopki biorące udział w ubiegłorocznym konkursie.
4. Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną na podstawie nie mniejszej niż 15cm x 15cm wykonaną z dowolnego tworzywa, przy czym zaleca się wykonywanie szopek z materiałów trwałych i naturalnych: sznurków jutowych, lnu, roślin, masy solnej, gliny, tektury, słomy, drewna itp. Technika wykonania pracy dowolna. Wszystkie elementy szopki powinny być wykonane własnoręcznie.
5. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo, itp.). Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, kategorię wiekową.
6. Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza również pełną i nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu.
OCEAN I NAGRODY
1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów specjalnie do tego celu.
2. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:
- ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;
- opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów (w szczególności naturalnych);
- wkład pracy;
- estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;
- walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).
3. Komisja Konkursowa oceni szopki w trzech ww. kategoriach. Prace należy składać u księdza do 18.12.2022 roku
4. Wyniki konkursu zwierające imiona i nazwiska autorów nagrodzonych prac zostaną podane do publicznej wiadomości do dnia 24.12.2022 roku.
5. Po ocenie prac przez Komisję Konkursową w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła zostanie zorganizowana wystawa wszystkich szopek bożonarodzeniowych wykonanych na konkurs.
Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza do udziału w akcji charytatywnej.
W dniach 7-8 grudnia byliśmy na wycieczce w kopalni soli w Wieliczce. Wędrowaliśmy trasą turystyczną według programu „Śladami Legend”. Skarbnik, którego spotkaliśmy pod ziemią, opowiedział nam legendę o św. Kindze i już wiemy się skąd się wzięła sól w Wieliczce. Wyobraźcie sobie, że spotkaliśmy wujka smoka Wawelskiego – Solizaura. Najwyraźniej był już pojedzony, bo spokojnie mogliśmy przejść koło niego i udać się na kolację. Nocowaliśmy w Komorze Słowackiego. Oczywiście nikt nie myślał o spaniu. Wszyscy już chcieli grać w piłkarzyki, w ping-ponga czy inne gry, a tu pani Zaborowska wymyśliła wieczór z bajkami Brzechwy. Najfajniejsze było to, że każdy miał do odegrania rolę w jednej z bajek takich jak: „Jajko”, „Na straganie”, „Tańcowała igła z nitką”, „Rzepa i miód” oraz „Tydzień”. Uwierzcie, nikt się nie nudził!
Z pozdrowieniami Uczniowie klas 6
6 grudnia uczniów klasy pierwszej odwiedził długo wyczekiwany Mikołaj.
Ucieszone i lekko onieśmielone dzieci powitały gościa radosną piosenką. Mikołaj wywoływał po imieniu każde grzeczne dziecko i wręczał mu prezent. Dzieci ze swej strony obdarowywały Mikołaja najpiękniejszymi słowami jakie przyszły im do głowy. Usłyszeliśmy “dziękuję”, “lubię święta”, “kocham Mikołaja”, “serduszko”, “śnieg”, “choinka”, “wesołych świąt”, “lubię prezenty” i wiele innych.
Do zobaczenia za rok!
Dziękujemy!
6 grudnia na zaproszenie św. Mikołaja uczniowie klasy 2a, 3a i 3b odwiedzili Zagrodę na Jedrzejkówce. Dzieci zwiedziły tam skansen, poznając ciekawe eksponaty oraz zgłębiły historię lokalną. Zobaczyły dawne budynki, poznały również zwyczaje, zabawy oraz pracę ludzi na wsi. Świetną zabawą było obserwowanie i karmienie danieli, muflonów i miniaturowych kózek. Mogły również spróbować swoich sił przy dojeniu krowy w młynkowaniu zboża, a potem w mieleniu go w ręcznych żarnach. Podczas warsztatów piekły pierniczki, ozdabiały je oraz dekorowały swoją bombkę, by potem zabrać swoje wytwory do domu.
Duże wrażenie na dzieciach wywarła wizyta św. Mikołaja, który obdarował ich prezentami. Nie zabrakło również wyśmienitych racuchów z herbatką, a na koniec wizyty pysznego obiadu.
Wycieczka - niespodzianka była pełna różnorodnych atrakcji, dzieciaki wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń.
Dnia 6.12.2022 św. Mikołaj zaprosił uczniów klasy 5b naszej szkoły na wielką przygodę pełną niespodzianek. Uczniowie obejrzeli pokaz tworzenia cukierków, a następnie sami stworzyli swoje słodkie lizaki w manufakturze cukierków “CiuCiu Cukier Artist”. Następnie udali się do Kościoła Mariackiego oraz na kiermasz świąteczny na Rynku Krakowskim, gdzie w pełni poczuli klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W drodze do muzeum witrażu, podziwialiśmy szopki krakowskie. O godz. 11.00 rozpoczęło się zwiedzanie muzeum witrażu, a następnie podczas warsztatów w muzeum samodzielnie projektowali swój witraż. Dzień ten był pełen licznych niespodzianek, oraz dobrego humoru, pomimo deszczowej aury.
Ewa Moryś Duszyk
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Wszyscy cieszymy się zapachem choinki, domowych wypieków, kolędami, gwiazdkowymi prezentami. Składamy sobie życzenia, przytulamy się, przebaczamy sobie. Mamy wrażenie, że zło tego świata zniknęło. Dobro I miłość są wszechobecne. W oczekiwaniu na ten niezwykły czas postanowiliśmy posłuchać poezji świątecznej, poezji Bożego Narodzenia. Chcieliśmy słowem lirycznym opisać nastrój tych dni. Dziś uczniowie i ich rodzice recytowali piękne wiersze o niezwykłości Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec posłuchaliśmy pięknych piosenek, które zaśpiewał nasz absolwent Damian Kłusek, natomiast uczeń klasy 8 b Patecki Maciej zagrał na akordeonie cudowne kolędy. Poczuliśmy się jedną szkolną rodziną, którą byliśmy i zawsze będziemy.
Danuta Karwan
2 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski kl I-III pod hasłem “Wiersze z humorem”.
Do konkursu zgłosiło się 43 uczniów z klas I-III.
Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Tematyka konkursu dostarczyła zebranym dużą dawkę zabawy i śmiechu.
Jury w składzie: Adrianna Siudek -Kura i Marzena Durbacz przyznało następujące miejsca:
I miejsce
- Wojciech Dyło klasa 2c
- Antoni Słyż klasa 2c
- Anastazja Filak klasa 3b
II miejsce
- Nela Bielańska klasa 2b
- Ignacy Żaba klasa 2c
- Badowski Franciszek klasa 3b
- Franczak Kacper klasa 3b
III miejsce
- Katarzyna Tokarska klasa 3b
- Zofia Łysoń klasa 3b
- Aleksandra Sobota klasa 2a
- Alicja Witek klasa 2a
- Filip Senkara klasa 1
- Dagmara Kociarz klasa 1
- Łucja Dulemba klasa 1
Wyróżnienie otrzymali:
Lena Polak klasa 3a, Alicja Prokuska klasa 3a, Zuzanna Raj klasa 2c
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu.
organizator konkursu Elżbieta Machnik
REGULAMIN KONKURSU
na
„OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ”
1. Organizatorzy konkursu:
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych.
2. Przedmiot konkursu:
Przedmiotem konkursu jest wykonanie świątecznej ozdoby bożonarodzeniowej.
3. Cele konkursu:
4. Zasady uczestnictwa:
5. Ocena prac:
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po 12 grudnia 2022 r.
Przy ocenie prac Komisja Konkursowa zastosuje następujące kryteria:
6. Nagrody:
Wszyscy uczestnicy otrzymają pozytywne oceny z zachowania.
Laureat I miejsca otrzyma nagrodę oraz dyplom.
Laureaci II i III miejsca otrzymają dyplomy.
7. Postanowienia końcowe:
Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora.
Organizator zastrzega sobie prawo zatrzymania wszystkich prac.
Uczestnik konkursu oświadcza, że wyraża zgodę na wykorzystanie swoich danych osobowych przez Organizatora w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody oraz wyraża zgodę na umieszczenie danych w materiałach publikowanych przez Organizatora i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych.
W dniach 18 i 28 listopada 2022 roku uczniów naszej szkoły odwiedził mł.asp. Kamil Kłęk -
Dzielnicowy z Zielonek.
Dla klas starszych przeprowadzono pogadankę na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.
Uczniowie poznali konsekwencje popełnienia czynów zabronionych takich jak: kradzież,
rozbój, pobicie.
W klasach młodszych omówiono zasady bezpiecznej drogi do szkoły i poza nią.
Uczniowie klasy pierwszej otrzymali odblaski.
Jolanta Kociarz-pedagog szkolny
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
W naszej szkole obchodzenie tego święta to już tradycja. Uczniowie klas 1-3 również w tym dniu przyniosły swoje ulubione przytulanki. Mogły je zaprezentować na wspólnym apelu. W klasach wykonały również prace plastyczne swojego pluszaka.
Na koniec dzieciaki wraz ze swoimi przytulankami pozowały do wspólnego zdjęcia. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości.
SU klas 1-3
21 listopada 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
W związku z tym świętem został ogłoszony konkurs plastyczny, w którym uczestnik konkursu miał za zadnie wykonać plakat ukazujący prawa dziecka zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka.
Z okazji Dnia Praw Dziecka przygotowano i rozwieszono na terenie szkoły plakaty i gazetki ścienne ukazujące prawa dziecka oraz zawierające Konwencję Praw Dziecka. Zorganizowano różne gry i zabawy, w których uczniowie mogli wziąć udział podczas przerw międzylekcyjnych. Były quizy, gry stolikowe, układanki, kolorowanki, karty pracy itp. atrakcje.
9 listopada 2022 roku uczniowie klas IIC, IIIA oraz OP klas I-III wzięli udział w bezpłatnej wycieczce edukacyjnej do Kopalni Soli w Bochni. Wyjazd odbył się w ramach projektu Otuleni Małopolską-niebiesko-żółta perspektywa dziedzictwa kulturowego i współczesnej gościnności.
Uczniowie polscy i ukraińscy zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą pokonaliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne ciekawostki dotyczące kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zjedzenie posiłku i wspólną zabawę. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
E. Machnik, M. Szczepaniak