zaWODY dla Afryki

W październiku 2018 r. Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi otrzymała kolejny już CERTYFIKAT Placówki Odpowiedzialnej Społecznie za realizowany w maju i czerwcu 2018 r. - ogólnopolski  projekt edukacyjny "zaWODY dla Afryki".

Koordynator projektu p. Elżbieta Lotko przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów
gimnazjum oraz klas V, VI i VII szkoły podstawowej, natomiast nauczycielki współpracujące i koordynujące projekt p. Agata Mozdyniewicz i p. Elżbieta Machnik przeprowadziły zajęcia w klasach I a i b nauczania zintegrowanego.

Wyświetlone były krótkie filmy edukacyjne o charakterze obyczajowym i profilaktycznym, zastosowane zostały ciekawe scenariusze zajęć UNICEF, prezentacje multimedialne
o wodzie, pokazane były plakaty i broszury z najnowszymi informacjami o sytuacji społeczno – gospodarczej w Afryce.

W każdej z klas odpowiednio do poziomu wiekowego uczniów pokazano jakie znaczenie ma woda dla człowieka, jakie są zasoby wody na Ziemi, przedstawiono czynniki społeczno - przyrodnicze mające wpływ na ogólny dostęp do wody pitnej, przedstawiono konsekwencje braku dostępu do czystej wody, pokazano działania UNICEF gwarantujące dostęp do wody na świecie.

Zajęcia w ramach projektu były podzielone na następujące bloki tematyczne: "Woda źródłem życia", "Czysta woda na wagę złota", „Homo Aquatus” - człowiek istota wodna oraz "Dar wody". Dzieci pracowały w grupach, pracowały z mapami tematycznymi wskazując obszary narażone na susze i ubogie w wodę pitną, oglądały z ogromnym wzruszeniem prezentacje
i filmy "Droga po wodę w Afryce" i "Ile kosztuje woda" obrazujące wspomniany problem.
            Uczniowie dyskutowali wspólnie i wypowiadali się na temat sposobów pozyskiwania wody pitnej, sposobów oszczędzania wody, spisywali wspólnie z własnego doświadczenia sytuacje kiedy używają wody tworząc tzw. "Mój dziennik", wypowiadały się jakie warunki musi spełnić woda, by ją można było pić i jakie są konsekwencje picia zanieczyszczonej wody. Uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych przygotowywali debatę - "Oszczędzamy wodę" oraz "Wody mamy pod dostatkiem" i podsumowywali ją tworząc wnioski oraz wykonywali prace plastyczne pt.: "Woda pitna – to skarb”.

Projekt edukacyjny "zaWODY dla Afryki" cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a problemy tam poruszone przyjęte były z ogromnym wzruszeniem wszystkich uczniów
a zwłaszcza dzieci klas najmłodszych.

Elżbieta Lotko