Ratujemy i uczymy ratować

Rok szkolny 2017/2018

W II semestrze br. szkolnego zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły, tym razem z klas pierwszych i z klasy drugiej, do udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP.  Pierwsze  szkolenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczestników. Tematyka zajęć nie była obca dzieciom, które wykazały się dużą  wiedzą dotyczącą omawianych sytuacji. Wszyscy chętnie uczestniczyli w pozorowanych działaniach praktycznych.

Urszula Stanisz

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR), objęty patronatem Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, adresowany jest do dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Polega on na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Zakres wiedzy z pierwszej pomocy dostosowany jest do możliwości dzieci z klas I – III. Uczestnictwo w Programie pozwala na kształtowanie właściwych postaw i nawyków, pewności co do swoich umiejętności, właściwych reakcji w sytuacjach zagrażających życiu.
W bieżącym roku szkolnym szkolnym w Programie uczestniczą uczniowie klas drugich i klasy trzeciej szkoły podstawowej.

Zajęcia koordynuje mgr Urszula Stanisz

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego przeszkolono 18 uczniów z klasy drugiej i 30 uczniów z klasy trzeciej. Dzieci poznały i utrwalały zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Uczyły się wzywania pomocy z wykorzystaniem telefonu. Wybierały właściwy numer alarmowy, podawały niezbędne dane. Ćwiczyły podstawowe zabiegi resuscytacyjne z użyciem fantomów. Podczas zajęć okazało się, że wykonanie prawidłowych wdechów i ucisków klatki piersiowej jest bardzo ciężką pracą. Schematy zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia będą utrwalane na zajęciach edukacyjnych.