Dyrekcja Szkoły Nauczyciele Godziny dostępności Sekretariat Biblioteka Świetlica szkolna Pedagog szkolny Logopeda Informator - Rok szkolny 2023/2024 Ogłoszenia Doradztwo zawodowe

Biblioteka szkolna

Oprócz standardowych, bibliotecznych zajęć, takich jak: udostępnianie księgozbioru uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz potrzeby obcowania ze słowem pisanym, naszym uczniom oferujemy także i coś bardziej oryginalnego. Inspirujemy czytelnictwo, prowadzimy warsztaty biblioterapeutyczne oraz warsztaty, kształtujące i propagujące wartości moralne. Na bieżąco aktualizujemy wystawki książek oraz prowadzimy projekty, ubogacające wiedzę i słownictwo dzieci. Organizujemy akcję Escape the Library, konkursy i stale poszerzamy nasz księgozbiór.

Nauczyciel bibliotekarz:  Joanna Zakrzewska

ZAPRASZA

8.00-13.30, 14.20-15.00

8.45-12.15

8.30-13.30

8.30-11.30, 13.30-14.00

8.30-10.30 (dzień wewnętrzny)

ZAPRASZA

9.30  -  12.20,  14.20 -  15.00

Co słychać w bibliotece?

Biblioteka mieści się na ostatnim piętrze budynku szkoły ( poddasze) i otwarta jest we wszystkie dni tygodnia.

Biblioteka wychodzi naprzeciw takim zadaniom jak:

• Udostępnianie księgozbioru uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, a co za tym idzie, wspieranie intelektualnego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dzieci.
  • Kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz potrzeby obcowania ze słowem pisanym
  • Kształtowanie postaw społecznych i systemu wartości moralnych

Tym zadaniom służyć mają:

• Programy i projekty czytelnicze. W bieżącym roku biblioteka zaangażowała się w program „Z dzieckiem w świat wartości”, który organizuje fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, bo jeśli dziecko w początkach swojego życia nie przyswoi odpowiednich wartości, takich jak  szacunek dla drugiego człowieka, uczciwość, sprawiedliwość, nie będzie wiedziało jak odpowiednio kształtować swoją postawę moralną oraz interakcje z drugim człowiekiem. Biblioteka aplikowała również do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest promowanie słowa pisanego, zachęcanie do kontaktu z książkami oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodego człowieka, a przede wszystkim duże środki na zakup książek. Czy otrzymamy dotację dowiemy się na wiosnę.
  • Konkursy i imprezy czytelnicze
  • Warsztaty, zabawy biblioteczne , które mają zarówno utrwalać i wzbogacać wiedzę, jak i promować odpowiednie wartości i wspomagać rozwój emocjonalny dziecka, a także funkcjonowanie w środowisku, doskonalenie pracy zespołowej i komunikacji interpersonalnej.

Kameralność i przytulność biblioteki zachęcają uczniów do spędzania czasu wolnego w towarzystwie książek. Dzieci mogą tu wypocząć między lekcjami,  wyciszyć się, odrobić zadanie domowe czy po prostu poczytać książkiJ

„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Biblioteka w Szkole w Więcławicach Starych jest miejscem chętnie odwiedzanym przez uczniów. Kolorowe ściany ze scenami z baśni, miękkie dywany i wygodne pufy sprawiają, że dzieci chętnie spędzają czas wśród regałów pełnych książek. W szkolnej bibliotece jest miejsce na odrabianie lekcji, samodzielne czytanie książek, powstał kącik zabaw plastycznych. Dzieci, które spędzają czas w bibliotece często słuchają książek czytanych przez bibliotekarzy. Uczniowie chętnie słuchają także różnych słuchowisk, które dobierane są do potrzeb i możliwości danej grupy.

W bibliotece szkolnej piątek jest dniem głośnego czytania. Dzieci z klas „0”a i „0”b przychodzą słuchać baśni i wierszy, oglądać książki z obrazkami i rozmawiać na temat bajek, czytania i ulubionych bohaterów. Uczniowie starszych klas także chętnie słuchają czytanych lektur.

Szczególnie dbamy o czytelników najmłodszych i specjalnie dla nich w bibliotece są przygotowywane zabawy plastyczne, oraz różnego rodzaju zajęcia. Prace plastyczne dzieci ozdabiają ściany naszej biblioteki. Dzieci z klas pierwszych uroczyście przyjmowane są w poczet czytelników. Specjalnie dla nich przygotowujemy książki z dużą czcionką, które zachęcają do samodzielnego czytania.

W szkolnej bibliotece wisi plakat z napisem „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” – nasza na pewno jest takim dobrym miejscem, w którym nie oceniamy, nie krytykujemy, ale cieszymy się z każdej przeczytanej książki, tej cieniutkiej i tej grubej. Każdemu czytelnikowi proponujemy ciekawe lektury i staramy się, aby książek było dużo i aby były ciekawe dla dzieci i młodzieży.

Nasza biblioteka bierze udział w programie „Książki naszych marzeń”. Dzięki temu programowi mogliśmy zakupić ponad 120 książek, które są w trakcie opracowywania, a czytelnicy już pytają, kiedy mogą zabrać nowiutką książkę do domu.

Biblioteka szkolna jest miejscem, w którym staramy się zaszczepić miłość do książek i często się nam to udaje. Z tego jesteśmy dumni, bo widzimy, że biblioteka może być miejscem przyjaznym dla uczniów.

Bibliotekarze

Barbara Dziarkowska