Nasze sukcesy Plener malarski Festiwal Nauki Olimpiada przedszkolaków

Sieborowickie impresje 2015

W tym roku 6 czerwca cieszący się wieloletnią tradycja I zainteresowaniem młodzieży plener malarski: ,,Więcławickie impresje” przeniósł się do pobliskich Sieborowic, zyskując nazwę: ,,Sieborowickie impresje”. W imprezie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Więcławicach Starych oraz z Zespołu Szkół w Raciborowicach.

Po zbiórce o 9:00 pokaźna grupa młodzieży(33 osoby) oraz opiekujący się nimi nauczyciele wymaszerowali do pobliskich Sieborowic. Celem wędrówki był zabytkowy dworek, w którym obecnie znajduje się dom dziecka. Tam właśnie w malowniczej scenerii młodzież sięgnęła po sztalugi, farby i rozpoczęła malowanie otaczającej ją przyrody. Tego dnia panowała piękna słoneczna pogoda.

Dzięki staraniom pani dyrektor szkoła mogła zapewnić pełne wyposażenie w potrzebne do pracy artystycznej narzędzia. Działania artystyczne wyzwoliły w młodzieży wiele entuzjazmu i spontanicznej kreatywności. Po zakończeniu malowania nastąpił powrót do Więcławic i tradycyjny poczęstunek w postaci grilla, który zwieńczył udany plener.

Nazajutrz podczas Dnia Patrona Szkoły młodzież i goście przybyli do Zespołu Szkół w Więcławicach Starych mogli podziwiać prace młodych artystów na zorganizowanej na ternie szkoły wystawie poplenerowej.

nauczyciel plastyki w Zespole Szkol w Więcławicach Starych

WIĘCŁAWICKIE IMPRESJE 2014

W ostatnia sobotę maja w Zespole Szkół w Więcławicach Starych odbyła się kolejna edycja pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży : ,,Więcławickie Impresje”. Niemal przez cały miesiąc panowała deszczowa pogoda w tym dniu jakby na zamówienie niebo rozbłysło pięknym słońcem. Tak piękna aura przyczyniła się do owocnej pracy młodych artystów, którzy tłumnie przybyli na plener.

Dzieci biorące udział w wydarzeniu nie musiały przynosić z sobą żadnych materiałów plastycznych, gdyż szkoła je zapewniła. Uczestnicy otrzymali na miejscu: farby, pędzle, palety, pastele, podobrazia. Jednak największą satysfakcję dała dzieciom możliwość pracy na prawdziwych plenerowych sztalugach.

Atmosfera radosnej twórczości i kontemplacji natury sprawia, że niektórzy uczniowie, którzy już dawno ukończyli edukację powrócili w progi swojej szkoły poprzez uczestnictwo w plenerze. W tym roku w ,,Więcławickich Impresjach” wzięły udział dwie absolwentki Zespołu Szkół w Więcławicach – obecnie studentki trzeciego roku Wydziałów Medycyny i Geologii.

Owocem pracy młodzieży było kilkadziesiąt obrazów przedstawiających piękne więcławickie pejzaże. Będą one później prezentowane na różnych wystawach. Ostatnio miało to miejsce na terenie ogrodów przy kościele św. Jakuba podczas:  ,,Święta Ziemniaka”. Obrazy z poprzednich odsłon ,,Więcławickich Impresji” zdobią też ściany Zespołu Szkół w Więcławicach .

Do tradycji pleneru należy jego huczne zakończenie, którego i tym razem nie zabrakło : biesiada przy grillu z kiełbaską i soczkami.

Marcin Cziomer

W Albumie fotograficznym znajdują się zdjęcia z pleneru.

WIĘCŁAWICKIE IMPRESJE

Plener malarski dla młodzieży organizowany przez Zespól Szkól w Więcławicach Starych, to wydarzenie mające wieloletnią tradycję. Jest to impreza przeznaczona dla młodzieży z Więcławic, lecz także gości często uczniów z Michałowic, Raciborowic oraz szkół krakowskich. Uczestnicy otrzymują farby, pędzle, pastele, papier i blejtramy z naciągniętym nań płótnem i inne zagruntowane podobrazia. Szkoła dysponuje sztalugami plenerowymi, które udostępnia dzieciom na czas pleneru.

Od czasu do czasu na plenerze oprócz młodzieży, pojawiają się również znani krakowscy artyści malarze i graficy, dzięki czemu dzieci mogą obserwować profesjonalnych twórców przy pracy. Ci ostatni przyznają, iż sami czują się wielce zainspirowani pracą młodych twórców, ich świeżością spojrzenia na piękno otaczającego pejzażu, z którego słyną Więcławice. Gdy pada deszcz nikt nie wpada w panikę, gdyż wtedy stoją otworem gościnne ogrody pobliskiej plebanii. Istnieje też możliwość malowania pejzażu z okna szkoły lub skupieniu się na wcześniej ustawionej martwej naturze.

Po plenerze młodzi artyści, którzy zazwyczaj zdążyli nabrać apetytu są ugoszczeni grillem i sokami.

Plener ,,Więcławickie impresje” co roku zgromadza kilkudziesięciu uczestników. Powstałe dzieła w technikach tempery, akwareli, pasteli a nawet farby olejnej na płótnie są później prezentowane na wystawie poplenerowej przy tej okazji powstaje folder z reprodukcjami wybranych prac. Wystawa poplenerowa odbywa się zazwyczaj w Centrum Kultury w Michałowicach, które wspiera finansowo imprezę. Są także organizowane aukcje poplenerowe, z których dochód przeznaczony jest na cele szkoły.

Tego roku plener odbędzie się 31 maja , w sobote o godzinie 9:00.

Marcin Cziomer

W Albumie fotograficznym można obejrzeć zdjęcia prac uczniowskich z ubiegłych lat