Nasze sukcesy Plener malarski Festiwal Nauki Olimpiada przedszkolaków

RODZINNE ŚWIĘTO PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ W WIĘCŁAWICACH STARYCH

7 czerwca w Zespole Szkół w Więcławicach Starych przeżywaliśmy Rodzinne Święto Patrona. Przy tej okazji w szkole odbył się także Festiwal Nauki, Wiedzy i Kultury. W przygotowaniu tego ważnego w życiu szkoły święta brała udział cała nasza społeczność: rodzice, uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy placówki.

Przewodnim motywem tegorocznego Festiwalu była ekologia. Uczniowie skupili się na działaniach, które uświadamiają, że Ziemia jest wyjątkowa i dlatego należy o nią dbać.

Święto szkoły rozpoczęli aktorzy z koła teatralnego SMILE. Nawiązali do tego, że nasza planeta widziana z kosmosu jest tak piękna, że zachwyciła Małego Księcia. Niezwykłą historię tego bohatera aktorzy opowiedzieli po angielsku. Druga sztuka wprowadziła wszystkich w dobry humor, bo aktorzy zaprezentowali przygody Kopciuszka. Współczesny Kopciuszek, siostry, a nawet macocha także przemówili po angielsku. Po przedstawieniach, które zachwyciły publiczność pomysłowością, grą aktorską, poczuciem humoru i swobodą, z jaką wypowiadali się uczniowie w języku obcym nastąpiła prawdziwa uczta dla miłośników słowa. Gimnazjaliści zorganizowali przegląd piosenki w języku rosyjskim, a także konkurs recytatorski, podczas którego zaprezentowano poezję w języku angielskim. Dla humanistów został także zorganizowany Rodzinny Konkurs Wiedzy o Kulturze.

Miłośnicy przedmiotów ścisłych mieli okazję wziąć udział w cyklu zajęć: Potęga Natury. Prezentacje i wystawy podzielone były na poszczególne tematy: Ziemia, powietrze, woda i energia. Każdą z wystaw przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli. Ogromny zachwyt wzbudziły zajęcia w planetarium, każdy mógł się przekonać, że nasza Ziemia widziana z kosmosu naprawdę przypomina błękitną perłę. Opowieści o Słońcu, Ziemi i planetach zilustrowane pięknymi zdjęciami cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem były warsztaty czerpania papieru. Okazało się, że poczciwa pralka, stara Frania posłużyła uczniom klasy VI jako maszyna do wytwarzania papieru. Każdy mógł przy niewielkim nakładzie sił i pomocy uczniów wtajemniczonych w trudny proces czerpania papieru, wyprodukować własną kartkę. Dużym powodzeniem wśród osób obdarzonych zmysłem artystycznym cieszyły się warsztaty ozdabiania papieru.

Najmłodsi uczniowie także pokazali, że problemy ekologii są im świetnie znane. Dzieci przygotowały przedstawienie o tematyce ekologicznej, oraz pokaz ekologicznej mody. Stroje z plastiku, folii, papieru, worków z ogromnym wdziękiem prezentowały sympatyczne modelki.

7 czerwca w naszej szkole to dzień, o którym prędko nie zapomnimy. Dodatkowe atrakcje zapewnili nam strażacy z Więcławic, którzy zaprezentowali wspaniałe wozy strażackie, a także sprawili dzieciom zabawę w kroplach wody. Atrakcję stanowiła także loteria fantowa oraz turniej szachowy.

Dzień pełen wrażeń został zakończony występami zespołów tanecznych. Swoje umiejętności zaprezentowali tancerze z zespołu „Pawie pióra”. Wszyscy byli zachwyceni precyzją wykonywanych figur, pięknymi strojami i umiejętnościami artystów. Wspaniale zaprezentował się także zespół Flow. Energia płynąca z ich pokazu wprawiła wszystkich we wspaniały humor.

Święto szkoły w tym roku pełne było atrakcji. Szczególny wpływ na tak wspaniały dzień mieli wszyscy, którzy przyczynili się do jego zorganizowania. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły sprawili, że mogliśmy pokazać to, co jest u nas najlepsze. Najwspanialsze jest zaangażowanie całej społeczności szkolnej w życie naszej szkoły, i pokazanie jak wspaniali i uzdolnieni młodzi ludzie codziennie zdobywają wiedzę w murach naszej placówki.

Następny Festiwal Nauki, Wiedzy i Kultury w Zespole Szkół w Więcławicach Starych już za rok!

Edyta Kuraś

W Albumie fotograficznym znajdują się zdjęcia z naszej uroczystości